Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
27.05.2019, 22:24

Rakúsko bude mať novú vládu do týždňa. Zatiaľ skončí len Kurz

Kancelárovi Sebastianovi Kurzovi (ÖVP) i celej jeho vláde dnes poslanci rakúskej Národnej rady vyslovili nedôveru.

Rakúsko bude mať novú vládu do týždňa. Zatiaľ skončí len Kurz
Zdroj: Reuters

Rakúsky prezident Alexander Van der Bellen poverí odchádzajúcich ministrov správou svojich rezortov, kým nebude ustanovená nová dočasná vláda.

Kabinet až do oficiálneho vymenovania novej vlády povedie vicekancelár a minister financií Hartwig Löger z ľudovej strany (ÖVP). Rakúsky prezident to dnes oznámil po rokovaniach s predsedami parlamentných klubov. Kancelárovi Sebastianovi Kurzovi (ÖVP) i celej jeho vláde dnes poslanci rakúskej Národnej rady vyslovili nedôveru.

Van der Bellen zdôraznil, že k zostavovaniu dočasnej vlády nemožno pristupovať ľahkovážne. Odchádzajúci ministri teda budú poverení správou svojich rezortov, čím sa získa niekoľko dní času.

​Na novinársku otázku rakúsky prezident spresnil, že by vytvorenie novej prechodnej vlády nemalo trvať dlhšie ako týždeň.

Existujúci kabinet tak zostáva vo funkciách až na kancelára Kurza. Jeho kompetencie preberá na budúce dni Löger a podľa rakúskych médií by mal Rakúsko zastupovať aj na utorňajšom bruselskom stretnutí šéfov štátov a vlád krajín EÚ, ktorí budú hovoriť o výsledkoch eurovolieb a obsadení postov Európskej komisie.

Van der Bellen dnes zatiaľ nechcel prezradiť mená možných nových členov vlády s tým, že rozhovory o tejto záležitosti sú dôverné. Najdôležitejším cieľom však podľa prezidenta je, aby znovu nedošlo k hlasovaniu o nedôvere.

Formálne musí prezident celú existujúcu vládu odvolať a hneď ju zasa vymenovať - ​​s prechodným kancelárom Lögerom. Tento krok sa má uskutočniť v utorok okolo 11:30 SELČ. "Síce to nie je každodenný postup, ale je úplne normálny a demokratický," podčiarkol prezident.

Rakúsky parlament dnes vyslovil nedôveru menšinovej poloúradníckej vláde kancelára Sebastiana Kurza, ktorý je tiež predsedom Rakúskej ľudovej strany (ÖVP).

Proti zrekonštruovanému kabinetu zloženému z ľudovcov a nestraníckych odborníkov hlasovali okrem iného poslanci za sociálnu demokraciu (SPÖ) a protiimigračných Slobodných (FPÖ).

Slobodní opustili koalíciu s ľudovcami v dôsledku korupčnej aféry, ktorá prepukla pred viac ako týždňom okolo šéfa FPÖ a vicekancelára Heinza-Christiana Stracheho, ktorý zo svojich funkcií už odstúpil.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.