TASR/AP
StoryEditor

V Osle rokuje Taliban s aktivistami a predstaviteľmi Západu. O ľudských právach i humanitárnej kríze v Afganistane

23.01.2022, 16:54
Autor:
ČTKČTK
Odkedy Taliban prevzal v auguste minulého roku v Afganistane moc, je to prvýkrát, keď sa delegácia hnutia vydala na oficiálnu návštevu do Európy.

V Osle dnes začali rokovania afganského vládnuceho islamistického hnutia Taliban so zástupcami afganskej občianskej spoločnosti a západnými predstaviteľmi.

Trojdňové rozhovory sa sústredia predovšetkým na otázky ľudských práv a možné cesty, ako zmierniť humanitárnu krízu v Afganistane. Informovali o tom agentúry AP a AFP.

Prvá návšteva

Odkedy Taliban prevzal v auguste minulého roku v Afganistane moc, je to prvýkrát, keď sa delegácia hnutia vydala na oficiálnu návštevu do Európy.

Predstavitelia Talibanu majú dnes podľa skoršieho oznámenia nórskej vlády na programe stretnutia s novinármi a obhajcami ľudských práv z Afganistanu a afganskej diaspóry vrátane vedúcich osobností z radov žien.

Rozhovory sú za zatvorenými dverami

Na pondelok a utorok má delegácia vedená ministrom zahraničných vecí vo vláde Talibanu Amírom Chánom Muttakím naplánované stretnutia so západnými diplomatmi.

Talibovia majú rokovať aj so zástupcami nórskej vlády. Rozhovory sa konajú v hoteli za zatvorenými dverami.

​Zahraničné vlády vládu Talibanu neuznávajú kvôli minulosti radikálneho hnutia. Islamisti sa moci v Afganistane chopili vlani v auguste, keď sa zo zeme sťahovali poslední vojaci USA a ich spojencov.

Kontá afganskej centrálnej banky uložené v USA sú zmrazené a obmedzená bola aj humanitárna pomoc, na ktorej je Afganistan do veľkej miery závislý.

Svetový potravinový program varoval, že viac ako polovica obyvateľov krajiny, približne 22,8 milióna ľudí, bude tento rok v zime čeliť akútnemu nedostatku potravín a hladu.

24. máj 2022 05:15