Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
11.07.2019, 16:46

Merkelovej vysvetlenia nesedia. Nemci sa pýtajú: akou chorobou kancelárka trpí?

  • Trikrát počas troch týždňov musela Angela Merkelová pred očami verejnosti a televíznych kamier prekonať návaly trasenia.
  • Vo štvrtok už počas hymny netradične sedela.
  • Verejnosť má obavy o jej zdravotný stav.
Merkelovej vysvetlenia nesedia. Nemci sa pýtajú: akou chorobou kancelárka trpí?
Zdroj: Reuters

Stalo sa to znova, a znova pri hraní štátnych hymien. Keď v stredu stála pred vládnou budovou po boku nového fínskeho premiéra Anttiho Rinneho, nemecká kancelárka Angela Merkelová sa niekoľkokrát zhlboka nadýchla. Akoby si všimla, že sa niečo chystá.

Už pri prvých tónoch fínskej hymny sa jej začnú slabo chvieť nohy. Triaška sa stupňuje a pri nemeckej hymne sa už chveje celé telo a kancelárka sa ľahko kníše.

Stav pominie až po troch minútach, keď spoločne s Rinnem vykročí k čestnej stráži. Tak opisuje nemecká agentúra DPA najnovšie zdravotné problémy Merkelovej.

​Trikrát počas troch týždňov musela Merkelová pred očami verejnosti a televíznych kamier prekonať podobné návaly trasenia. Majú vždy rovnaký priebeh a prichádzajú vždy vo chvíli, keď Merkelová musí pri oficiálnej príležitosti stáť a čakať. V stredu bolo vidieť, ako si hryzie pery a ruky zviera v päsť. Akoby chcela záchvat prekonať silou.

Vo štvrtok už kancelárka počas uvítacieho ceremoniálu s dánskou premiérkou Mette Frederiksenovou sedela. Zamestnanci protokolu pripravili dve stoličky. Hymny oboch krajín si tak obe dámy vypočuli v sede a potom spoločne prešli pred čestnou strážou.

Problém pred mocnými

Ľudia v celom Nemecku sa pýtajú: Akou chorobou kancelárka trpí? Merkelová si samozrejme uvedomuje, že jej vyjednávací partneri v EÚ aj mocní muži sveta, ako je americký prezident Donald Trump alebo ruský prezident Vladimir Putin, si kŕčovité návaly dobre všimnú.

Ukázať slabosť na verejnosti môže byť pri tvrdom vyjednávaní na medzinárodnom poli veľkou nevýhodou.

Z toho dôvodu niektorí jej predchodcovia o závažných chorobách vedome mlčali, alebo ich dokonca tajili. Aj komunikačná stratégia Merkelovej a jej okolia budí pochybnosti.

​Pri prvej z troch doterajších príhod bola vraj na vine dehydratácia počas horúčav, v druhom prípade za to údajne mohla psychika, lebo sa Merkelovej vrátila spomienka na predchádzajúcu indispozíciu.

Bude s tým musieť žiť

Aj teraz na otázku fínskeho novinára pri tlačovej konferencii na jej zdravotný stav bližšie nekomentovala: "Je mi dobre", povedala. Neskôr oznámila, že doteraz plne neprekonala indispozíciu z uvítacej ceremónie ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského.

Uviedla tiež, že "robí pokroky" a že s tým "bude musieť nejakú dobu žiť". Nejakú dobu žiť? Ako by sa Merkelová obávala, že stredajšia triaška na verejnosti nebola posledná.

Kancelárka zároveň chcela rozptýliť akékoľvek pochybnosti o svojej schopnosti zodpovedne vykonávať úrad: "Som pevne presvedčená, že som schopná podávať dobrý výkon."

Otázky však nezmiznú. Do vlaňajšieho decembra bola Merkelová 18 rokov predsedníčkou CDU a 14 rokov nemeckou kancelárkou. Len zriedka si v tomto období musela brať voľno kvôli chorobe. Jej výdrž pri dlhých nočných rokovaniach je legendárna. A do toho teraz tieto záchvaty trasľavosti!

Spustilo to stretnutie so Zelenským

Úplne presne je to už po štvrtýkrát, čo musela Merkelová čeliť indispozícii tohto druhu. Už pri návšteve Mexika v júni 2017 sa jej pri hraní hymny počas uvítacej ceremónie chveli nohy.

​Verejnosť však začala zdravotné problémy kancelárky plne registrovať až tento rok 18. júna pri návšteve Zelenského v Berlíne. Len o deväť dní neskôr postihla Merkelovú triaška pri menovaní novej ministerky spravodlivosti.

Ešte v utorok popoludní sa zdalo, že má kancelárka všetko pevne v rukách. Pri recepcii diplomatického zboru na zámku Meseberg pri Berlíne musela privítať viac ako sto akreditovaných veľvyslancov. Dobrú polhodinu stála ako pribitá na označenom mieste, žiadna indispozícia ju však nepostihla.

Daň za trvalé krízové riadenie

Po strede sa však otázka jej zdravotnej spôsobilosti dostala na titulné stránky novín. Vo vzduchu visí otázka, či Merkelová skutočne sama dokáže určiť ten správny okamih odchodu z politiky, ako si predsavzala.

Pred viac ako 20 rokmi Merkelová povedala fotografke Herlinde Koelblovej, že by si priala neodchádzať z politiky ako "polomŕtva troska".

Po scénach s triaškou z uplynulých týždňov sa kancelárka nemôže čudovať, keď si toľko ľudí kladie otázku: nevybralo si trvalé krízové ​​riadenie v uplynulých rokoch na kancelárke príliš veľkú daň?

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.