Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
15.07.2019, 20:53

Extrémista z Charlottesville dostal ďalšie doživite. Dokopy mu súdy vymerali 419 rokov

Prax vynášania doživotia rozšíreného o ďalšie roky väzenia je v USA bežná.

Extrémista z Charlottesville dostal ďalšie doživite. Dokopy mu súdy vymerali 419 rokov
Zdroj: Reuters

Belošský krajne pravicový radikál James Alex Fields, ktorý predvlani vo Virgínii narazil autom do davu odporcov rasizmu a zabil jednu ženu, dnes dostal ďalší doživotný trest väzenia. Po federálnom súde ho vyniesol aj súd štátu Virgínia, uviedla agentúra Reuters.

Virginský sudca Richard Moore poslal dvadsaťdvaročného Fieldsa za mreže na doživotie a k trestu mu pridal ďalších 419 rokov.

Prax vynášania doživotia rozšíreného o ďalšie roky väzenia je v USA bežná, je to trest za ďalšie činy a zároveň poistka proti možnému predčasnému prepusteniu.

Mesto Charlottesville sa v auguste 2017 stalo dejiskom rasistického pochodu, pri ktorom stovky belošských rasistov a neonacistov prechádzali centrom mesta za vykrikovania rasistických hesiel, mnohí hajlovali alebo niesli nacistické symboly.

Keď sa zhromaždil dav miestnych ľudí, ktorí dávali najavo odpor k neonacistickej a rasistickej ideológii, došlo ku stretom, ktoré vyvrcholili Fieldsovým útokom.

Fields je stúpencom americkej extrémistickej skupiny Vanguard America (Predvoj Ameriky) a sám sa označuje za neonacistu. Obhajoval sa nízkym vekom a predchádzajúcimi psychickými poruchami.

Obhajca už počas federálneho procesu argumentoval tým, že klienta traumatizovala rodinná tragédia, pri ktorej jeho židovský dedko zavraždil svoju ženu a potom spáchal samovraždu.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.