StoryEditor

Stoltenberg: NATO uvádza svoje sily do pohotovosti. Posiela bojové lietadlá do východnej Európy

24.01.2022, 10:48
Autor:
TASRTASRČTKČTK
NATO chce posilniť obranu spojencov a vytvoriť odstrašujúci efekt pre Rusko, ktoré pokračuje v nahromaďovaní armády pri Ukrajine a jej okolí.

Spojenci v rámci Severoatlantickej aliancie uvádzajú svoje vojenské kapacity do pohotovosti a posielajú ďalšie lode a bojové lietadlá do východnej Európy, čím posilňujú obranu spojencov a zároveň vytvárajú odstrašujúci efekt pre Rusko, ktoré pokračuje v nahromaďovaní armády pri Ukrajine a jej okolí.

​V pondelok to prostredníctvom tlačovej správy uviedol generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg. Informovala o tom agentúra AFP.

​"NATO bude naďalej prijímať všetky potrebné opatrenia na ochranu a obranu všetkých spojencov vrátane posilnenia východnej časti Aliancie. Vždy budeme reagovať na akékoľvek zhoršenie nášho bezpečnostného prostredia, a to aj posilnením našej kolektívnej obrany," uviedol Stoltenberg.

Dánsko vysiela fregatu do Baltského mora a chystá sa poslať štyri stíhačky typu F-16 do Litvy. Španielsko posiela svoje vojnové lode, aby sa pripojili k námorným silám NATO v Čiernom a Stredozemnom mori, a zároveň zvažuje vyslanie bojových lietadiel do Bulharska.

Francúzsko vyjadrilo pripravenosť vyslať vojakov do Rumunska. Holandsko uvádza svoje lode a pozemné jednotky do pohotovosti pre potrebu síl rýchleho nasadenia NATO.

Spojené štáty zvažujú zvýšenie svojej vojenskej prítomnosti vo východnej časti Aliancie, vymenovalo podniknuté kroky tlačové stredisko NATO.

Hromadenie ruských vojsk pri hraniciach s Ukrajinou budí obavy u západných spojencov. O situácii budú dnes hovoriť ministri zahraničia členských krajín Európskej únie, na diaľku sa pripojí aj šéf diplomacie USA Antony Blinken.

USA dnes kvôli obavám z hroziacej ruskej invázie nariadili odchod všetkým rodinám zamestnancov veľvyslanectva v Kyjeve, Únia zatiaľ podobný krok nechystá.

20. máj 2022 22:56