StoryEditor

Vojenský expert vidí tri scenáre ruského útoku na Ukrajinu. Konflikt je skôr či neskôr istý, varuje

24.01.2022, 17:00
Zásadným problémom hroziaceho konfliktu na Ukrajine je podľa Lukáša Visingra odlišné vnímanie situácie z ruskej a západnej perspektívy.

Konflikt medzi Ruskom a Ukrajinou je nevyhnutný. V horizonte piatich až desiatich rokov dôjde medzi oboma štátmi k vojenskej konfrontácii. „Ale že by teraz hrozila rozsiahla invázia Ruska na Ukrajinu, to si nemyslím. Skôr dôjde k menšej ozbrojenej akcii,“ povedal v relácii českého potrálu iDnes.cz Rozstřel vojenský a bezpečnostný analytik a publicista Lukáš Visingr.

„Som si takmer istý, že k skutočne veľkej invázii, ktorá by smerovala napríklad k obsadeniu Kyjeva, nedôjde. Ale nejaká menšia ozbrojená akcia je pravdepodobná,“ myslí si analytik. „Ale je mylné sa domnievať, že Vladimir Putin má na výber iba medzi ofenzívou na Kyjev alebo stiahnutím vojsk, to je nerealistická predstava.“

Tri možné varianty konfliktu

Lukáš Visingr predstavil tri ďalšie možné varianty, ktoré považuje za oveľa pravdepodobnejšie ako klasickú konvenčnú vojnu. „Realisticky si viem predstaviť sériu delostreleckých a leteckých úderov, ktoré by spôsobili ukrajinskej armáde vojenské straty.“

„Viem si predstaviť aj vpád alebo nájazd ruských pozemných vojsk na ukrajinské územie mimo Donbasu, ktorý by tiež spôsobil Ukrajine vojenskú porážku, ale potom by sa ruské jednotky stiahli späť. A viem si predstaviť napríklad to, že by Rusi mohli poslať svoje oficiálne označené jednotky na Donbas. Zdôvodnili by to tým, že ide o mierové sily, ktoré prišli pod zámienkou, že sú tam ohrození ruskí občania,“ vysvetľuje analytik.

Zásadným problémom hroziaceho konfliktu na...

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 85% na dočítanie.
23. máj 2022 01:18