Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
22.07.2019, 15:19

Produkcia vína klesne vo Francúzsku kvôli horúčavám zrejme až o 13 percent

Klimatická zmena sa v praxi prejavuje aj nižšou úrodou vo viniciach.

Produkcia vína klesne vo Francúzsku kvôli horúčavám zrejme až o 13 percent
Zdroj: Flickr/Enrico Strocchi

Produkcia vína vo Francúzsku tento rok klesne, pričom pokles môže dosiahnuť až 13 percent. Predpokladá to francúzske ministerstvo poľnohospodárstva, ktoré dodalo, že hlavným dôvodom je dlhotrvajúca vlna horúčav.

Francúzsko patrí k najväčším producentom a vývozcom vína na svete. Tento rok však úrody hrozna ovplyvňuje nepriaznivé počasie vrátane vlny horúčav, ktorá Francúzsko zasiahla koncom júna. Tento, ale aj ďalšie faktory by mohli znížiť produkciu vína v porovnaní s rokom 2018 minimálne o 6 percent, prípadne až o 13 percent.

Ako informovala agentúra AFP, ministerstvo odhaduje, že produkcia vína dosiahne tento rok od 42,8 milióna do 46,4 milióna hektolitrov. Odhadovaný objem predstavuje najnižšiu produkciu za posledných päť rokov.

Nepriaznivé počasie zasiahlo najmä regióny na západe, juhozápade a juhu Francúzska. Južné oblasti zaznamenali mimoriadne horúčavy, keď teploty na niektorých miestach dosiahli až 46 stupňov Celzia. V niektorých oblastiach hrozno poškodilo krupobitie, to však nemalo na úrodu taký vplyv ako horúčavy. Navyše, s horúčavamisa počíta aj v nasledujúcom týždni, a to na väčšine územia Francúzska.

Sekcia Globálne vznikla v rámci programu Svet medzi riadkami, ktorý v spolupráci s HN realizuje mimovládna organizácia Človek v ohrození a Katedra žurnalistiky na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského. Projekt spolufinancuje SlovakAid. 

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.