Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
24.07.2019, 10:24

Úloha pre Johnsona: Napísať tajný list jadrovým ponorkám, keby atómovka zničila Londýn

List by mal byť veliteľom britských ponoriek doručený v prípade, že bude Londýn zničený a nikto z členov vlády neprežije.

Úloha pre Johnsona: Napísať tajný list jadrovým ponorkám, keby atómovka zničila Londýn
Zdroj: Reuters

Jednou z málo známych povinností každého nového britského premiéra je vytvorenie osobitného listu spísaného vlastnou rukou.

Obsahuje inštrukcie a rozkazy pre prípad, že by sa Spojené kráľovstvo stalo cieľom útoku jadrovými zbraňami a bolo tak prerušené spojenie s politickým vedením v Londýne.

​Zapečatený list bez oslovenia konkrétneho človeka, respektíve jeho kópiu, dostanú kapitáni štyroch britských raketonosných ponoriek triedy Vanguard, ktoré sú vybavené jadrovými hlavicami Trident a striedavo brázdia hlbiny Atlantiku.

Text listu predpokladá, že v čase, kedy bude prerušená pečať na jeho obálke a list bude otvorený, už nebude nikto z členov vlády nažive. Nebude teda schopný komunikovať s posádkou ponorky a udeľovať jej rozkazy. Akékoľvek ďalšie rozhodovanie by potom záležalo len a len na kapitánovi plavidla.

Predtým, než britskí premiéri posledný rozkaz spíšu, bývajú podrobení veľmi dôkladnému školeniu zo strany vedenia armády. Dozvedia sa napríklad presné detaily o jadrových hlaviciach. S nástupom každého nového predsedu vlády býva zároveň list jeho predchodca alebo predchodkyne skartovaný, bez toho aby bola jeho obálka niekedy otvorená.

​Nikto sa teda nedozvie, čo jednotliví premiéri pre prípad jadrového útoku navrhovali. Bezpečnostní experti, ako napríklad Richard Norton-Taylor z denníka The Guardian, sa domnievajú, že varianty siahajú od rozkazu podrobiť sa vojenskému veleniu Spojených štátov po inštrukciu odpovedať na útok použitím jadrových zbraní.

K riešeniu v podobe okamžitej odpovede jadrovými zbraňami sa napríklad mal uchýliť labouristický premiér James Callaghan, ktorý viedol vládu v rokoch 1976 až 1979.

Medzi ďalšie varianty môže podľa bezpečnostných expertov patriť príkaz opustiť britské výsostné vody a doplávať s posádkou do Austrálie. Nie je však vylúčené, že niekto uložil veliteľom ponoriek konať na základe vlastného úsudku.

Podľa Nortona-Taylora vraj však spôsobilo spísanie "posledného rozkazu" množstvu premiérov značné vrásky. Konzervatívec John Major (v úrade v rokoch 1990 až 1997) sa vraj kvôli tomu stiahol na víkend do svojho súkromného sídla, aby hlboko premýšľal. A jeho nástupca Tony Blair údajne odišiel z brífingu, ktorý mu predtým poskytol šéf generálneho štábu, "biely ako stena".

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.