Jednou z málo známych povinností každého nového britského premiéra je vytvorenie osobitného listu spísaného vlastnou rukou.
Obsahuje inštrukcie a rozkazy pre prípad, že by sa Spojené kráľovstvo stalo cieľom útoku jadrovými zbraňami a bolo tak prerušené spojenie s politickým vedením v Londýne.
Zapečatený list bez oslovenia konkrétneho človeka, respektíve jeho kópiu, dostanú kapitáni štyroch britských raketonosných ponoriek triedy Vanguard, ktoré sú vybavené jadrovými hlavicami Trident a striedavo brázdia hlbiny Atlantiku.
Text listu predpokladá, že v čase, kedy bude prerušená pečať na jeho obálke a list bude otvorený, už nebude nikto z členov vlády nažive. Nebude teda schopný komunikovať s posádkou ponorky a udeľovať jej rozkazy. Akékoľvek ďalšie rozhodovanie by potom záležalo len a len na kapitánovi plavidla.
Predtým, než britskí premiéri posledný rozkaz spíšu, bývajú podrobení veľmi dôkladnému školeniu zo strany vedenia armády. Dozvedia sa napríklad presné detaily o jadrových hlaviciach. S nástupom každého nového predsedu vlády býva zároveň list jeho predchodca alebo predchodkyne skartovaný, bez toho aby bola jeho obálka niekedy otvorená.
Nikto sa teda nedozvie, čo jednotliví premiéri pre prípad jadrového útoku navrhovali. Bezpečnostní experti, ako napríklad Richard Norton-Taylor z denníka The Guardian, sa domnievajú, že varianty siahajú od rozkazu podrobiť sa vojenskému veleniu Spojených štátov po inštrukciu odpovedať na útok použitím jadrových zbraní.
K riešeniu v podobe okamžitej odpovede jadrovými zbraňami sa napríklad mal uchýliť labouristický premiér James Callaghan, ktorý viedol vládu v rokoch 1976 až 1979.
Medzi ďalšie varianty môže podľa bezpečnostných expertov patriť príkaz opustiť britské výsostné vody a doplávať s posádkou do Austrálie. Nie je však vylúčené, že niekto uložil veliteľom ponoriek konať na základe vlastného úsudku.
Podľa Nortona-Taylora vraj však spôsobilo spísanie "posledného rozkazu" množstvu premiérov značné vrásky. Konzervatívec John Major (v úrade v rokoch 1990 až 1997) sa vraj kvôli tomu stiahol na víkend do svojho súkromného sídla, aby hlboko premýšľal. A jeho nástupca Tony Blair údajne odišiel z brífingu, ktorý mu predtým poskytol šéf generálneho štábu, "biely ako stena".