Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
02.08.2019, 10:30

Dym z ruských požiarov zasahuje už do USA a Kanady. Ľudia organizujú verejné protesty

V ázijskej časti Ruskej federácie horí tajga na rozlohe viac ako troch miliónov hektárov, čo je rozloha viac ako polovice Slovenska.

Dym z ruských požiarov zasahuje už do USA a Kanady. Ľudia organizujú verejné protesty
Zdroj: Reuters

Plocha horiaceho lesa sa za posledných 24 hodín na Sibíri ďalej zvýšila, najmä v ťažko dostupných oblastiach, kde hasiči proti ohňu nezasahujú. Napísala to dnes agentúra Interfax s odvolaním sa na tlačovú správu ruskej protipožiarnej služby. Najviac požiarov zúri v Irkutskej oblasti, najväčšiu plochu nehasených ohnísk zaznamenali záchranári v Jakutsku.

​S ohňom aktívne bojuje okolo troch tisícov hasičov, nasadených je niekoľko desiatok lietadiel a vrtuľníkov. Armáda zasahuje najmä v Krasnojarskom kraji a Irkutskej oblasti, kde oheň hasia špeciálne vybavené lietadlá Il-76 a vrtuľníky Mi-8.

Podľa informácie moskovského rozhlasu ľudia na sociálnych sieťach živelne organizujú verejné protesty, ktoré majú upozorniť na alarmujúcu situáciu na Sibíri. V desiatkach ruských miest od Kaliningradu po Vladivostok majú dnes vyjsť do ulíc aktivisti varujúci pred následkami pohromy a upozorňujúci na údajnú nečinnosť miestnych úradov.

Ruský Vyšetrovací výbor, ktorý je hlavnou federálnou kriminálnou službou, začal podľa ruských médií trestne stíhať prvej osoby zodpovedné za rozšírenie ohňa. Z nedbanlivosti sú obviňovaní funkcionári regionálneho ministerstva lesného hospodárstva v Krasnojarskom kraji, ktorí údajne nepodnikli včas potrebné opatrenia, ktoré by kalamite zabránili.

Podľa vlády môže byť príčinou nekontrolovateľného rozšírenia ohňa ilegálna ťažba dreva, pretože páchatelia zrejme zapaľujú les v snahe zahladiť stopy. Premiér Dmitrij Medvedev podľa Interfaxu označil nelegálnu ťažbu za "mimoriadne rozšírenú". Nariadil, aby všetka technika, ktorá sa na tento účel využíva, bola v prípade dolapenie zabavená a prepadla štátu.

V ázijskej časti Ruskej federácie horí tajga na rozlohe viac ako troch miliónov hektárov, čo je rozloha viac ako polovice Slovenska. Oheň ničí les v neobývaných alebo riedko obývaných oblastiach, dym však komplikuje život ľuďom v zhruba 800 menších i väčších mestách. Zasahuje územie susedného Kazachstanu a Mongolska, podľa dnešných správ však už dorazil aj na pobrežie USA a Kanady.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.