Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
01.08.2019, 11:46

Masívne požiare v Rusku mohli vypuknúť ako zakrývací manéver. Putinovi už volal aj Trump

  • Miestne úrady situáciu podľa ruskej vlády nezvládli.
  • Podozrenie padá na aj na nelegálnych ťažiarov dreva, ktorí mohli lesy úmyselne zapáliť.
  • Vladimirovi Putinovi ponúkol pomoc aj americký prezident Donald Trump.
Masívne požiare v Rusku mohli vypuknúť ako zakrývací manéver. Putinovi už volal aj Trump
Zdroj: TASR/AP

Sibírska tajga ďalej horí na ploche troch miliónov hektárov a prognózy sú nepriaznivé. Zhoduje sa na tom dnešná ruská tlač, ktorá za príčinu alarmujúcej kalamity označuje pasivitu miestnych úradov a nedostatočné zdroje.

Pomoc v stredu prezidentovi Vladimirovi Putinovi telefonicky ponúkol jeho americký náprotivok Donald Trump. Ruská vláda chce vyšetriť, či sibírske požiare neboli založené úmyselne.

V ázijskej časti Ruska je situácia krajne nepriaznivá a zlepšovať sa nebude, tvrdia ruskí hasiči a meteorológovia. Dážď sa v postihnutých regiónoch, rozlohou porovnateľných s územím Belgicka, v dohľadnej dobe neočakáva.

Čierny scenár

Situáciu komplikuje fakt, že na odľahlých a neprístupných miestach záchranári hasenie vzdali, pretože náklady údajne prevyšujú výšku možných škôd. Oheň sa však podľa expertov v takom prípade môže presunúť do masívnych sibírskych rašelinísk, kde "prečká" zimu a na jar znovu zachváti okolité lesy.

​Hovorca ministerstva pre mimoriadne udalosti dnes novinárom povedal, že miestne správne úrady v sibírskych regiónoch situáciu nezvládli, zanedbali varovanie centrálnych orgánov a boli pasívne pri hasení.

Irek Chačanov, hlavný ruský expert na protipožiarnu ochranu, agentúru TASS upozornil, že znečistenie ovzdušia splodinami horenia môže mať "veľké ekologické a klimatické následky".

Trump na linke

S ponukou pomoci pri hasení sibírskych požiarov zatelefonoval v stredu večer do Moskvy americký prezident Donald Trump. Podľa oznámenia Kremľa prezident Putin označil Trumpov návrh za "krok k obnoveniu plnohodnotných vzťahov" medzi Ruskom a USA. Sľúbil, že americkú pomoc využije, ak to bude potrebné.

Ruský premiér Dmitrij Medvedev nariadil generálnej prokuratúre, aby vyšetrila špekulácie o zámernom založení požiarov na Sibíri. Podľa špekulácií ruskej tlače mohli lesy zapáliť pracovníci firiem, ktoré sa zaoberajú ilegálnou ťažbou dreva, aby zakryli následky svojich skutkov.

"Ľuďom musí byť jasné, čo a ako sa vlastne stalo," povedal premiér novinárom. Vyšetrovatelia majú vláde podať správu do konca októbra.

Pomoc armády

Požiare zasiahli hlavne rozsiahle územia Krasnojarského kraja a Irkutskej oblasti, kde vláda vyhlásila stav ohrozenia. Putin na hasenie v stredu povolal armádu, na pomoc hasičom boli vyslané desiatky špeciálnych armádnych lietadiel a vrtuľníkov.

Dym z ohňa sa pomaly presúva do susedných štátov, najmä do Kazachstanu a Mongolska. Európsku časť Ruska údajne zatiaľ neohrozuje. Oheň spaľuje skôr neobývané oblasti, straty na životoch nie sú hlásené.

Ruský etnograf Timofej Moldanov agentúre Interfax povedal, že šamani pôvodných sibírskych národov v stredu začali obrady na privolanie dažďa, ktorý by mal pomôcť oheň uhasiť. Zvlášť pôsobivé sú vraj rituály v komunitách Nencov, tajmyrských Dolganov, ugrofínskych Marijcov a Komijcov alebo východosibírskych Jakutov.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.