Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
12.08.2019, 09:31

Dozorcovia v čase Epsteinovej samovraždy nedodržiavali pokyny a pracovali nadčasy

Jeffrey ​Epstein bol zadržiavaný v nápravnom zariadení na newyorskom Manhattane považovanom za jedno z najprísnejšie strážených v USA.

Dozorcovia v čase Epsteinovej samovraždy nedodržiavali pokyny a pracovali nadčasy
Zdroj: Reuters

Väzenskí dozorcovia, počas ktorých služby spáchal cez víkend americký finančník Jeffrey Epstein vo svojej cele samovraždu, pracovali nadčas a počas noci nedodržali pokyn, že majú väzňa kontrolovať každú polhodinu.

Informovali o tom s odvolaním sa na nemenované zdroje agentúra AP a denník The New York Times. Epstein čakal vo väzbe na súd kvôli obvineniu zo zneužívania maloletých dievčat. Jeho smrť vyvolala množstvo otázok a vyšetruje ju FBI aj ministerstvo spravodlivosti.

​Epstein bol zadržiavaný v nápravnom zariadení na newyorskom Manhattane považovanom za jedno z najprísnejšie strážených v Spojených štátoch.

Samovraždu spáchal v noci na sobotu, jeho bezvládne telo našli zamestnanci väznice až ráno. Americké médiá uviedli, že sa najskôr obesil.

Podľa agentúry AP v čase samovraždy dohliadali na oddelenie, kde bola aj Epsteinovej cela, dvaja dozorcovia.

Jeden z nich pracoval už piaty deň po sebe nadčas, nadčasy mal kvôli nedostatku pracovníkov na pokrytie smien nariadené aj jeho kolega.

Podľa NYT zamestnanci väznice zjavne porušili pravidlá, keď Epsteinovu celu nekontrolovali každých 30 minút, ako bolo nariadené.

​Finančník bol pritom v cele sám, aj keď ministerstvo spravodlivosti dostalo od vedenia nápravného zariadenia uistenie, že s ním v cele bude spoluväzeň.

Epstein bol vo väzbe od 6. júla, kedy bol zatknutý po tom, čo v súkromnom tryskáči priletel do Spojených štátov z Francúzska.

Finančník čelil obvineniam z nelegálneho obchodu so sexom a kriminálneho sprisahania. Podľa prokurátorov v rokoch 2002 až 2005 vo svojich rezidenciách v New Yorku a na Floride platil za sexuálne služby desiatkam maloletých dievčat, z ktorých niektoré mali údajne len 14 rokov. Epstein všetky obvinenia odmietal.

​Vo väzbe bol pod sprísneným dohľadom od 23. júla, kedy bol vo svojej cele nájdený takmer v bezvedomí s poraneniami na krku. Kvôli obavám, že má v úmysle spáchať samovraždu, sa na neho vzťahoval osobitný režim, ten bol však podľa AP ukončený už koncom júla.

V prípade odsúdenia mohol šesťdesiatšesťročný miliardár dostať za sexuálne zločiny až 45 rokov väzenia. Jeho prípad médiá starostlivo sledovali aj preto, že Epstein patril k veľmi známym podnikateľom a kedysi sa priatelil s terajším americkým prezidentom Donaldom Trumpom či s bývalým prezidentom Billom Clintonom.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.