StoryEditor

Kyjev nepripúšťa možnosť reálneho útoku. Moskve ide len o destabilizáciu krajiny, tvrdí ukrajinský šéf diplomacie

27.01.2022, 09:56
Autor:
ČTKČTK
Kyjev vníma zhromažďovanie ruských vojsk pri spoločných hraniciach len ako poistku pri destabilizácii Ukrajiny.

Počet ruských vojakov pri ukrajinských hraniciach sa stále zvyšuje, povedal podľa agentúry Reuters pri dnešnej návšteve Dánska ukrajinský minister zahraničných vecí Dmytro Kuleba. Cieľom Moskvy je podľa neho destabilizácia Ukrajiny bez toho, aby sa Rusko muselo uchýliť na použitie vojenskej sily.

"Počet ruských vojakov pri našich hraniciach je deň čo deň vyšší," vyhlásil Kuleba pri rokovaní s dánskym ministrom zahraničia Jeppom Kofodom. Ruský prezident Vladimir Putin plánuje destabilizovať Ukrajinu bez použitia vojenskej sily, dodal šéf ukrajinskej diplomacie.

Kuleba vyjadril nádej, že súčasné napätie v rusko-ukrajinských vzťahoch sa podarí znížiť diplomatickou cestou. Zopakoval pritom, že Kyjev neplánuje žiadnu ofenzívu na východe krajiny, z čoho ho v posledných týždňoch Moskva obviňuje.

​Jediné prostriedky, ktoré chce Ukrajina použiť, sú diplomatického a ekonomického rázu. Kuleba zároveň varoval, že pokiaľ sa Moskva rozhodne zaútočiť, Ukrajina odpovie protiútokom.

Moskva podľa ukrajinského ministra vyzvala Kyjev, aby začal priame rokovania s proruskými separatistami v oblasti ukrajinského Donbasu. Túto požiadavku však dnes Kuleba odmietol.

O urovnaní konfliktu na východe Ukrajiny rokuje Kyjev s Moskvou pod patronátom Francúzska a Nemecka. Hoci stredajšie parížske stretnutie v tomto takzvanom normandskom formáte neprinieslo prelom, Kuleba ho hodnotí ako pozitívne. Podľa neho Rusko pravdepodobne v nasledujúcich dvoch týždňoch až do ďalšej normandského rokovania v Berlíne zostane pri diplomatických prostriedkoch.

18. máj 2022 05:39