Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
05.10.2019, 11:50

Johnson sa spolieha na Maďarov. Môžu mu pomôcť odísť z EÚ "natvrdo"

Alternatívna podoba írskej poistky, ktorú tento týždeň predložila Británia, nepovedie k uzavretiu novej brexitovej dohody, uviedla EK.

Johnson sa spolieha na Maďarov. Môžu mu pomôcť odísť z EÚ "natvrdo"
Zdroj: Reuters

Členské krajiny Európskej únie sa zhodli, že alternatívna podoba tzv. írskej poistky, ktorú tento týždeň predložila Británia, nepovedie k uzavretiu novej brexitovej dohody.

Podľa britských médií to v piatok večer uviedla Európska komisia.

Britský premiér Boris Johnson na twitteri zopakoval, že jeho krajina európsky blok opustí 31. októbra, a podľa denníka The Daily Telegraph dúfa, že dohodnutiu ďalšieho odkladu brexitu by zabránilo Maďarsko.

Nový návrh

Londýn tento týždeň navrhol zvyšku EÚ náhradu existujúcej verzie opatrenia známeho ako írska poistka, ktoré je najspornejším bodom brexitovej dohody trikrát odmietnutej britským parlamentom.

Unijní lídri následne vyjadrovali výhrady okrem iného kvôli tomu, že plán počíta so vznikom colnej hranice medzi Írskou republikou a Severným Írskom. Európska komisia však ihneď ponuku zo stola nezmietla.

Nové vyhlásenie EK nasvedčuje tomu, že unijná "dvadsaťsedmička" nemieni na základe návrhu začať plnohodnotné rokovania o úprave pripravenej "rozvodovej" dohody.

EÚ odmietla žiadosť o víkendové rokovania

Píše sa v ňom, že hlavný brexitový vyjednávač komisie Michel Barnier vo štvrtok britský plán prejednával s diplomatmi, pričom "členské krajiny sa zhodli, že britské návrhy neposkytujú základ pre uzatvorenie dohody".

Británia vraj bude mať v pondelok "ďalšiu možnosť detailne prezentovať svoje návrhy".

Denník The Times napísal, že EÚ odmietla britskú žiadosť o víkendové kolo brexitových rokovaní.

"Keby sme sa zišli na rozhovory cez víkend, vyzeralo by to, že ide o skutočné vyjednávanie," uviedol nemenovaný unijný diplomat.

"Od toho sme ešte veľmi ďaleko. Musíme rýchlo vyhodnotiť, či je tu možnosť túto medzeru prekonať," dodal zdroj The Times.

Už len 26 dní

Do platného termínu britského odchode z EÚ zostáva 26 dní a britská vláda napriek zákonu schválenému minulý mesiac sľubuje, že pri stroskotaní rokovaní s Bruselom nastane na konci mesiaca scenár brexitu bez dohody.

"Nová dohoda alebo žiadna dohoda, ale žiadny odklad," napísal v piatok na twitteri premiér Boris Johnson, hoci z nových vládnych dokumentov predložených škótskemu súdu vyplýva, že ministerský predseda by EÚ za podmienok ustanovených zákonom o posunutie termínu brexitu požiadať musel.

Pomoc z Budapešti

The Daily Telegraph napísal, že Johnson v tomto smere dúfa o pomoc zo strany Budapešti.

Podľa zdrojov denníka britskí ministri požadujú od maďarskej vlády uistenie, že by žiadosť o odklade brexitu vetovala.

Predĺženie obdobia pre vyjednanie podmienok brexitu vyžaduje súhlas lídrov všetkých členských krajín EÚ.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.