Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
09.10.2019, 10:05

Johnson čelí vzbure vo vláde, ministri ho varujú pred brexitom bez dohody

Až pätica ministrov by podľa denníka The Times po utorkovej turbulentnej schôdzi kabinetu mohla podať demisiu.

Johnson čelí vzbure vo vláde, ministri ho varujú pred brexitom bez dohody
Zdroj: Reuters

Britský premiér Boris Johnson čelí ďalšej vzbure vo vláde kvôli vyhliadkam na brexit bez dohody a v Downing Street panujú obavy z nových ministerských demisií. Píše to dnes denník The Times.

Hrozia demisie

Až pätica ministrov by podľa denníka po utorkovej turbulentnej schôdzi kabinetu mohla podať demisiu. Členovia vlády podľa denníka na utorkovom zasadnutí varovali Johnsona pred možnosťou, že by sa v prípade neriadeného brexitu 31. októbra vrátilo Severné Írsko pod priamu správu Londýna.

​Vyjadrovali tiež výhrady voči kontroverznému Johnsonovmu poradcovi Dominikovi Cummingsovi. Koaličná vláda Severného Írska, ktoré tvoria spolu s Anglickom, Walesom a Škótskom Spojené kráľovstvo, sa rozpadla v januári 2017.

K vzniku kabinetu nepomohli ani predčasné voľby, ani ďalšie rokovania. Systém spoločnej vlády unionistov a republikánov bol zakotvený pred 20 rokmi v mierovej dohode, ktorá ukončila dlhoročný konflikt v krajine.

Ak by sa Severné Írsko vrátilo pod priamu správu Londýna, vzbudilo by to zrejme protesty írskych nacionalistov a skomplikovalo vzťahy s Dublinom.

Vo vláde nesedia bábky a poslušní psíci

Jeden z ministrov podľa The Times vyhlásil, že v britskom kabinete "nesedia bábky a poslušní psíci". Ak by podľa neho Johnson k tomuto opatreniu siahol, nezískal by pre neho podporu.

​Ďalší minister súdi, že mnoho vládnych poslancov by odišlo z Konzervatívnej strany, ak by bol brexit bez dohody základom Johnsonovej volebnej stratégie. Ministri tiež uviedli, že by vo vláde nemohli ďalej zostať, ak by sa ukázalo, že budú presadzovať brexit bez dohody. Ministerka kultúry Nicky Morganová podľa The Times na schôdzi vlády hovorila o internom oznámení, ktorého autorom je podľa špekulácií britských médií Cummings.

Píše sa v ňom, že ak rokovania s Úniou o úprave brexitovej dohody skrachujú, budú konzervatívci pred prípadnými voľbami presadzovať "okamžitý" odchod bez dohody, a teda žiadne ďalšie odklady.

Morganová kritizovala nielen obsah oznámenia, ale tiež to, že sa dostala do médií. Vládu už v septembri na protest proti vylúčeniu 21 konzervatívnych poslancov zo strany opustila ministerka práce Amber Ruddová. Predtým oznámil odchod z vlády mladší premiérov brat Jo Johnson, ktorý zložil aj poslanecký mandát.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.