Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
08.10.2019, 22:18 Aktualizované dňa 08.10.2019 o 22:18

Donald Tusk: Nechcete dohodu, nechcete odklad, nechcete zrušiť brexit, quo vadis?

Dohoda je v nedohľadne. Tusk obvinil Johnsona z "hlúpej hry na vinníka."

Donald Tusk
Zdroj: TASR/AP

Skoré uzavretie novej dohody o britskom odchode z Európskej únie sa nerysuje ani po dnešnom ďalšom kole brexitovej diplomacie.

Premiér Boris Johnson hovoril so svojím írskym náprotivkom Leom Varadkarom, s nemeckou kancelárkou Angelou Merkelovou aj s predsedom Európskeho parlamentu Davidom Sassolim.

Sassoli však po návšteve Downing Street uviedol, že "k žiadnemu pokroku nedošlo". Dnes večer tiež začala nová prestávka zasadnutia britského parlamentu, nasledujúca schôdza začne 14. októbra.

Už len 23 dní

Vystúpenie Británie z EÚ je aktuálne naplánované na 31. októbra, do platného termínu teda ostáva 23 dní.

Príležitosťou na dohodnutie podmienok by mohol byť samit Európskej rady 17. a 18 októbra, predstavitelia únie ale britský plán z minulého týždňa, týkajúci sa úpravy existujúcej "rozvodovej" dohody prijali chladne.

Mnohí komentátori teraz za vyjadreniami jednotlivých aktérov vidia snahu zvaliť na druhú stranu vinu za krach rokovaní.

Hra na vinníka

Johnsona dnes z takejto snahy obvinil predseda Európskej rady Donald Tusk, ktorý v twitterovom príspevku písal o "hlúpej hre na hľadanie vinníka".

"Nechcete dohodu, nechcete odklad, nechcete zrušiť brexit, quo vadis?" dodal na adresu britského premiéra.

Tuskovemu vyjadreniu predchádzalo zverejnenie anonymného odkazu vysoko postaveného činiteľa britskej vlády, ktorý zodpovednosť za súčasný stav rokovaní pripisuje írskemu premiérovi Varadkarovi.

"Rokovania tento týždeň pravdepodobne skončia," uviedol zdroj novín The Spectator.

Čakanie na Varadkara

"Celkom dosť ľudí v Paríži a v Berlíne by rado jednalo o našej ponuke, ale Merkelová a (francúzsky prezident Emmanuel) Macron nebudú tlačiť na (hlavného vyjednávača EÚ Michela) Barniera, kým Írsko nepovie, že chce vyjednávať," dodala nemenovaná osoba.

Merkelová následne telefonovala s Johnsonom a podľa britského zdroja uviedla, že uzavretie brexitovej dohody na základe jeho návrhov je "krajne nepravdepodobné".

O alternatívnej podobe tzv. Írskej poistky dnes znovu hovorili aj vyjednávači Londýna a Európskej komisie, schôdzka ale podľa všetkého žiadny prielom nepriniesla a ihneď nebol stanovený termín ďalšieho rokovania.

Žiadny posun 

"Práve som mal schôdzku s premiérom Borisom Johnsonom v Londýne. Prišiel som sem s nádejou, že budem počuť návrhy, ktoré by mohli vyjednávania o brexite posunúť dopredu," napísal večer na twitter predseda EP Sassoli.

"Musím však poznamenať, že k žiadnemu pokroku nedošlo," dodal.

Obe strany však vo verejných vyhláseniach trvajú na tom, že si želajú uzavretie dohody a že tento variant je stále dosiahnuteľný.

Podľa oficiálneho vyhlásenia túto pozíciu vo svojom dnešnom telefonickom rozhovore zopakovali ako Johnson, tak Varadkar.

Osobné stretnutie 

Premiéri Írska a Británie podľa médií plánujú na štvrtok alebo piatok osobné stretnutie.

Londýn zároveň pokračuje v prípravách na brexit bez dohody a dnes predstavil zmenený dočasný colný režim, ktorý by v takom prípade vstúpil do platnosti.

Britská vláda uviedla, že 88 percent dovozu by v rámci tohto systému nečelil žiadnym clám. Plán okrem iného znižuje clo na nákladné automobily a upravuje clá na bioetanol.

Prerušenie činnosti parlamentu

Krátko po 20:00 londýnskeho času (21:00 SELČ) začala nová prestávka v zasadnutia britského parlamentu, ktorú dnes na schôdzi svojho poradného zboru schválila kráľovná Alžbeta II.

Tradičný ceremoniál sa zaobišiel bez búrlivých scén, na rozdiel od septembrového prerušenia činnosti parlamentu, ktoré bolo následne anulované najvyšším súdom.

Zákonodarcovia sa opäť zídu 14. októbra, aby si vypočuli prejav kráľovnej, v ktorom Johnsonova vláda predstaví svoje plány na nové legislatívne obdobie.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.