Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
16.10.2019, 16:33

Von der Leyenová sa ujme Európskej komisie s oneskorením

Nová Európska komisia na čele s Ursulou von der Leyenovou mala nastúpiť prvého novembra. Dôvodom na odklad bol neúspech troch eurokomisárov v nominačnom konaní.

Von der Leyenová sa ujme Európskej komisie s oneskorením
Zdroj: Reuters

Nová Európska komisia (EK) na čele s Ursulou von der Leyenovou sa neujme úradu prvého novembra, ako bolo pôvodne plánované, ale zrejme o mesiac neskôr. Doterajší časový plán dnes oficiálne zrušilo vedenie Európskeho parlamentu, informovala agentúra DPA.

Dôvodom je neúspech troch vybraných eurokomisárov v nominačnom konaní.

Predseda Európskeho parlamentu David Sassoli už cez víkend povedal, že možným štartovným termínom novej komisie by mohol byť prvý december. Dovtedy bude ďalej pracovať existujúca EK vedená Jean-Claudeom Junckerom.

Francúzsko, Rumunsko a Maďarsko totiž ešte len musia predstaviť svojich nových kandidátov na komisárov po tom, čo tí pôvodní neprešli vypočúvaniami vo výboroch Európskeho parlamentu. A celý postup s vypočúvaniami novú trojicu pochopiteľne čaká tiež.

Von der Leyenovú Európsky parlament vo funkcii schválil už v júli, hoci len tesnou väčšinou. Takzvané grilovanie pred europoslancami majú okrem spomínanej trojice úspešne za sebou všetci ďalší nominovaní do Európskej komisie, vrátane Maroša Šefčoviča

Posledným krokom nominačného riadenia je schválenie Európskej komisie ako celku plénom Európskeho parlamentu. Hlasovanie sa malo uskutočniť na ďalšom zasadnutí europarlamentu 23. októbra.

​Sassoli a šéfovia europarlamentných frakcií však dnes popoludní tento bod z programu stiahli. Nový termín zatiaľ stanovený nebol.

Von der Leyenová a ďalších 26 členov EK nebudú prvou unijnou exekutívou, ktorá sa nechopí úradu načas. Už v roku 2004 takmer o mesiac dlhšie v úrade bol exekutívny tím vedený Romanom Prodim, pretože europarlament nechcel schváliť komisii jeho nástupcu José Manuela Barrosa.

Problémom bol vtedy taliansky kandidát, ktorého kontroverzné názory na homosexualitu poslanci nestrávili, a navrhnutá komisárka z Lotyšska, ktorá doplatila na problematické financovanie svojej strany. Oneskorenie nabral aj nástup druhej Barrosovej komisie, ktorá sa zdržala kvôli zamietnutej kandidátke z Bulharska.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.