Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
20.10.2019, 13:17

Únia sa bude odkladom brexitu zaoberať, až keď ho schvália Briti

Z pohľadu EÚ sa nič nemení a blok teraz čaká na schválenie dohody v Európskom parlamente.

Únia sa bude odkladom brexitu zaoberať, až keď ho schvália Briti
Zdroj: Reuters

Štáty Európskej únie sa budú prípadným odkladom brexitu zaoberať až po hlasovaní britského parlamentu, ktoré sa očakáva budúci týždeň. Podľa informácií ČTK sa na tom dnes zhodli veľvyslanci členských krajín únie.

Dohodu o vystúpení Británie z Európskej únie, ktorú vo štvrtok vyrokoval premiér Boris Johnson, môže teraz podľa diplomatov pripraviť na schválenie Európsky parlament (EP).

Johnson v sobotu večer poslal predsedovi Európskej rady Donaldovi Tuskovi list, v ktorom požiadal o trojmesačný odklad brexitu, teda do konca januára.

K tomuto kroku Johnsona zaväzuje zákon, ktorý v septembri schválil britský parlament. V ďalšom liste Johnson doplnil, že s odkladom nesúhlasí a že chce v britskom parlamente čo najskôr presadiť vykonávacie zákony k prijatej dohode aj jej samotné schválenie.

Dopoludňajšia schôdzka veľvyslancov s únijným vyjednávačom Michelom Barnierom bola veľmi krátka a diplomati sa počas asi 15 minút dohovorili na ďalšom postupe. K Johnsonovým sobotňajším listom vôbec neprihliadali.

"Robíme, ako by sa v sobotu nič nestalo a pokračujeme v prípravách tak, ako vyplýva z rozhodnutia summitu," povedal ČTK po dnešnom rokovaní zdroj oboznámený s jeho výsledkami.

Veľvyslanci sa dnes zhodli, že zo záverov summitu nevyplýva nutnosť vyčkávať, ako dopadne schvaľovanie dohody v Británii. Teraz je podľa nich na EP, kedy a či vôbec dohodu potvrdí. Plenárne zasadnutie v Štrasburgu začína v pondelok.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.