Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
20.10.2019, 16:23

Britskí poslanci pridali k už tak dlhému seriálu menom brexit ďalší neuveriteľný diel, píše Le Figaro

Nemecký denník Die Zeit napísal, že sobotňajšie hlasovanie ukázalo, že väčšina poslancov Johnsonovi nedôveruje.

Britskí poslanci pridali k už tak dlhému seriálu menom brexit ďalší neuveriteľný diel, píše Le Figaro
Zdroj: TASR

Európske médiá dnes zhodnotili sobotňajšie dramatické udalosti v londýnskom Westminstri aj prekvapivý krok britského premiéra Borisa Johnsona odoslať predsedovi Európskej rady dva protichodné listy.

V jednom žiada úniu o odklad brexitu, ako mu prikazuje zákon, v druhom ale hovorí, že odklad nie je dobrý nápad. Väčšina médií sa zhoduje, že najnovší vývoj okolo odchodu Británie z EÚ ešte predĺži už tak nekonečné brexitové vyjednávania.

"Britskí poslanci pridali k už tak dlhému seriálu menom brexit ďalší neuveriteľný diel - tým, že rozhodli, že nič nerozhodnú," píše francúzsky denník Le Figaro. Británia sa po sobotňajšom hlasovaní vracia do neistoty, píše ďalej denník, a to menej ako dva týždne predtým, než má odchod krajiny z EÚ fakticky nastať.

Holandský denník NRC Handelsblad uviedol, že sobotňajšie udalosti ešte neznamenajú Johnsonovo zlyhanie, konieckoncov ho podporilo 306 z 650 poslancov. Podľa denníka však neexistuje v búrlivých časoch záruka, že akákoľvek spojenectvo vydrží dosť dlho na to, aby sa Johnson konečne s brexitom vysporiadal.

"Briti sa začínajú pýtať, či sága o brexite niekedy skončí," píše ďalší holandský denník de Volkskrant, podľa ktorého sa Johnson rozporuplnými listami pomstil parlamentu. Opozícia by sa ale z výsledku nemala radovať, nakoniec sa z neho môže vykľuť Pyrrhovo víťazstvo, píše denník.

Johnsonovu dohodu môže posilniť fakt, že väčšina Britov je už z neustáleho odsúvania brexitu unavená a bude žiadať rýchle riešenie.

​Sobotňajšie udalosti v Británii podľa talianskeho denníka Corriere della Sera zamotali hlavu aj tým najostrieľanejším pozorovateľom procesu vystúpenia Británie z EÚ. Čo sa britský premiér snaží dosiahnuť, je podľa denníka jasné - núti parlament, aby si vybral medzi jeho dohodou a odchodom bez dohody. "Táto nevídaná hra dvoch listov EÚ vážne potupila," píše Corriere della Sera.

Nemecký denník Die Zeit napísal, že sobotňajšie hlasovanie ukázalo, že väčšina poslancov Johnsonovi nedôveruje. Obáva sa totiž, že ich len "ťahá za nos" a sobotňajšie hlasovanie bol len "trik, ako vyviesť Britániu 31. októbra z EÚ bez dohody". 

"Boj o brexit bude trvať ešte dlho," poznamenal Die Zeit v komentári nazvanom "rozožratý nedôverou".

"Nestačí zabrániť brexitu bez dohody. V určitom okamihu je potrebné súhlasiť s nejakou dohodou. Poslanci sa musia prestať riadiť regionálnymi a straníckymi záujmami. Teraz ide o to vyslobodiť krajinu z blokády. Ak parlament budúci týždeň Johnsonovu dohodu zmetie zo stola, môže nasledovať len jediné - predčasné voľby. Mnohým potom zmizne úsmev z tváre," napísal v komentári švajčiarsky nedeľník Neue Zürcher Zeitung am Sonntag.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.