Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
22.10.2019, 15:54

Johnsona dnes čaká dôležité hlasovanie, ktoré ukáže, či brexit bude v októbri

Britské médiá predpovedajú, že dnešný neúspech vlády by pravdepodobne znamenal definitívny koniec varianty odchodu z únie bez ďalšieho odkladu.

Johnsona dnes čaká dôležité hlasovanie, ktoré ukáže, či brexit bude v októbri
Zdroj: Reuters

Britská vláda ukončí prerokovávanie vykonávacieho zákona o brexitovej dohode, ak dnes večer prehrá hlasovanie o harmonograme legislatívneho procesu. Spravodajkyni BBC Laure Kuenssbergové to povedal nemenovaný zdroj z tímu premiéra Borisa Johnsona.

Predseda vlády zároveň v dolnej komore parlamentu začal debatu o ratifikačnom zákone, ktorého schválenie podľa neho umožní Británii "otočiť list" a nastúpiť na cestu "uzdravenia a zjednotenia".

O opatrení, ktoré by previedlo obsah brexitovej dohody do britského práva, budú poslanci prvýkrát hlasovať okolo 20:00 SELČ. V tejto fáze len dajú najavo, či v princípe súhlasia s vládnym návrhom, lebo ešte nebude možné prejednávať pozmeňovacie návrhy.

​Médiá očakávajú, že touto prvou skúškou by zákon mohol prejsť, ihneď by ale nasledovalo ešte problematickejšie hlasovanie o extrémne krátkom schvaľovacom harmonograme, ktorý vláda naplánovala.

"Zdroj z čísla 10 (premiérskeho úradu - pozn. ČTK) hovorí, že 'keď parlament znovu odhlasuje zdržanie odmietnutím programového uznesenia ... potom zákon stiahneme, parlament už nebude mať ďalšiu prácu a prejdeme k voľbám pred Vianocami," uviedla na twitteri Kuenssbergová.

Tá predtým informovala, že ak dôjde k hlasovaniu o ďalšom postupe pri schvaľovaní vykonávacieho zákona, vláda ho zrejme prehrá.

"Ak presadíme túto (brexitovú) dohodu a legislatívne opatrenia, budeme môcť otočiť list a umožniť tomuto parlamentu a tejto krajine, aby sa začali uzdravovať a zjednocovať," vyhlásil na úvod dnešnej rozpravy Johnson.

Navrhovaný zákon podľa premiéra umožní Británii opustiť Európsku úniu na konci mesiaca, teda už za deväť dní.

Britské médiá predpovedajú, že dnešný neúspech vlády by pravdepodobne znamenal definitívny koniec varianty odchodu z únie bez ďalšieho odkladu. O ten už Johnson na základe zákona z minulého mesiaca požiadal cez víkend, zvyšok EÚ ale s reakciou čaká na vývoj v britskom parlamente.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.