Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
23.10.2019, 10:31

Malo byť symbolom spolupráce. Kim sa teraz v letovisku rozhodol zbúrať juhokórejské stavby

Do letoviska Kesong investovali aj juhokórejské firmy.

Malo byť symbolom spolupráce. Kim sa teraz v letovisku rozhodol zbúrať juhokórejské stavby
Zdroj: Reuters

Severokórejský vodca Kim Čong-un pri stredajšej návšteve turistického letoviska v Diamantových horách nariadil zbúrať stavby, ktoré tam postavili Juhokórejčania.

Nahradiť ich chce "novými, modernými objektmi, ktoré ladia s okolitou krajinou". Podľa agentúry Reuters ide o znak ochladzovania vzťahov medzi oboma krajinami na rozdelenom Kórejskom polostrove.

Symbol spolupráce

Letovisko v Diamantových horách a priemyselný komplex Kesong boli považované za dva kľúčové medzikórejské ekonomické projekty a symboly spolupráce medzi týmito krajinami.

Avšak Kim pri návšteve Diamantových hôr na východnom pobreží KĽDR povedal, že je "chybou" letovisko považovať za symbol vzťahov medzi Pchjongjangom a Soulom.

Od roku 1998 sa tam z juhu dalo cestovať po mori, od roku 2003 po zemi. Južná Kórea zájazdy do Diamantových hôr zastavila v roku 2008 po tom, čo tam severokórejský vojak zastrelil juhokórejského turistu, ktorý nevedomky vošiel do vojenského priestoru.

Kim chce stredisko prestavať

Do tohto turistického cieľa v minulosti investovali niektoré juhokórejské firmy. V posledných rokoch sa tam konalo stretávanie členov rodín, ktoré rozdelila vojna z 50. rokov minulého storočia

"Našich krajanov z juhu, ak budú chcieť do Diamantových hôr prísť, tu radi uvítame, až bude centrum prestavané na turistické letovisko svetovej úrovne," citovala severokórejská agentúra KCNA Kim Čong-una.

Severná aj Južná Kórea možnosť obnovenia spolupráce v priemyselnom komplexe Kesong a v letovisku v Diamantových horách zvažovali, ale ich vzťahy sa v poslednej dobe znovu zhoršili.

Sever kritizoval svojho južného suseda kvôli tomu, že získal vysoko sofistikované zbrane a za to, že pokračuje vo vojenských cvičeniach s armádou Spojených štátov. V mŕtvom bode tiež uviazli rokovania medzi KĽDR a Washingtonom o jadrovom odzbrojení Severnej Kórey a zatiaľ sa rozplynuli nádeje na zmiernenie medzinárodných sankcií proti izolovanej komunistickej krajine.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.