Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
28.10.2019, 10:41 Aktualizované dňa 28.10.2019 o 11:44

Únia schválila odklad brexitu

Ak Británia schváli výstupnú dohodu pred uplynutím novej lehoty, môže opustiť úniu skôr.

Únia schválila odklad brexitu
Zdroj: Reuters

Členské štáty Európskej únie sa dnes dohodli na odklade britského odchodu zo spoločenstva do konca januára 2020. Uviedol to na Twitteri predseda Európskej rady Donald Tusk. Ak Británia schváli výstupnú dohodu pred uplynutím novej lehoty, môže opustiť úniu skôr. Doterajší termín brexitu bol tento štvrtok.

Odklad schválili veľvyslanci 27 krajín EÚ na dnešnej schôdzke v Bruseli. Proti doteraz vystupovalo Francúzsko, ktoré po Británii požadovalo pádny dôvod predĺženia jej členstva v európskom bloku. Po víkendovom telefonáte prezidenta Emmanuela Macrona s britským premiérom Borisom Johnsonom však Paríž zmenil názor.

Podľa informácií ČTK prijatý text ako motívy odkladu spomína poskytnutie času potrebného pre britskú ratifikáciu brexitovej dohody rovnako ako pre prípadné vypísanie predčasných volieb v Británii.

O Johnsonovom návrhu, aby sa voľby konali 12. decembra, má dnes hlasovať britská Dolná snemovňa. Opoziční labouristi, ktorých hlasy Johnson pre dosiahnutie potrebnej dvojtretinovej väčšiny potrebuje, svoj súhlas podmieňovali práve poskytnutím brexitového odkladu zo strany EÚ.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.