Vládnuca stredoľavá Socialistická strana (PS) premiéra Antónia Costy zvíťazila v portugalských predčasných voľbách a získala absolútnu väčšinu parlamentných kresiel. Costa vo víťaznom prejave hovoril o zodpovednosti a sľúbil, že jeho vláda bude slúžiť všetkým Portugalcom.
Vládni socialisti majú po sčítaní viac ako 99 percent hlasov 41,6 percenta, čo im zaistí najmenej 117 kresiel v 230-člennom parlamente.
Oproti posledným voľbám z jesene roku 2019 si polepšili o viac ako päť percentuálnych bodov. Agentúra AFP v tejto súvislosti píše, že Costa už nebude závislý na svojich bývalých spojencoch z radikálnej ľavice, ktorí predčasné voľby vyvolali odmietnutím návrhu na štátny rozpočet na tento rok.
Bude pokračovať v predchádzajúcej politike
Teraz šesťdesiatročný právnik Costa, ktorý je premiérom od novembra 2015, v predvolebnej kampani sľuboval, že bude pokračovať vo svojej doterajšej politike: chce ďalej podporovať ekonomiku, znižovať sociálne nerovnosti a zároveň stabilizovať verejné financie.
"Absolútna väčšina neznamená absolútnu moc... Je to zvýšená zodpovednosť," uviedol Costa vo víťaznom prejave pred svojimi priaznivcami.
Dodal, že jeho vláda bude slúžiť všetkým Portugalcom. "Je to víťazstvo pre pokoru, sebavedomie a stabilitu," zdôraznil.
Brány parlamentu prekročilo viacero strán
Opozičná stredopravá Sociálnodemokratická strana (PSD) skončila v nedeľných voľbách na druhom mieste s takmer 28 percentami. Ostatné strany zaznamenali jednociferný výsledok.
O úspechu však môže hovoriť krajne pravicové zoskupenie Chega (Dost), ktoré dostalo 7,15 percenta hlasov, čím si polepší o najmenej desať mandátov.
Portugalci volili nový parlament, pretože sa vládni socialisti premiéra Costy nedohodli s ďalšími menšími ľavicovými stranami na štátnom rozpočte na tento rok. Potom, čo snemovňa kľúčový zákon vlani neodsúhlasila, prezident Marcelo Rebelo de Sousa komoru rozpustil.
Krajina volila v čase, keď sa stretáva s vysokými prírastkami koronavírusovej nákazy. Costov kabinet povolil osobné hlasovanie aj nakazeným koronavirom, ktorí mohli opustiť izoláciu. Volebné komisie preto venovali zvýšenú pozornosť bezpečnostným opatreniam.