Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
27.11.2019, 19:51

Apple zobrazuje Krym ako ruské územie, ale len používateľom v Rusku

Apple uviedol programy na svojich zariadeniach do súladu s požiadavkami ruského zákona, píše sa na parlamentnom webe.

Apple zobrazuje Krym ako ruské územie, ale len používateľom v Rusku
Zdroj: Reuters

Americká spoločnosť Apple začala zobrazovať Krymský polostrov, ktorý Rusko pred piatimi rokmi zabralo Ukrajine, ako ruské územie - iba ale používateľom v Rusku. Upozornila na to dnes agentúra Reuters. Rusko aj Ukrajina pozorne sledujú, ako nadnárodné spoločnosti Krym označujú.

V roku 2014 ruská aarmáda po prozápadnom zvrate v Kyjeve Krym obsadila. Moskva následne polostrov anektovala s odvolaním na referendum, ktoré však ukrajinské vedenie a západné štáty označili za ilegálne.

Spravodajca Reuters napísal krymskú metropolu Simferopol do aplikácii Apple s mapami a s predpoveďou počasia a na displeji sa mu objavilo "Simferopol, Krym, Rusko".

Spravodajcom agentúry v iných krajinách sa potom pri rovnakej požiadavke v týchto aplikáciách zobrazilo len "Simferopol" bez upresnenia, v akej krajine mesto leží.

V Kyjeve a na samotnom Kryme užívatelia kontaktovaní agentúrou Reuters v aplikáciách videli lokality na Kryme takisto bez identifikácie krajiny.

​Európska únia a Spojené štáty neuznávajú Krym ako ruské územie. V reakcii na anexiu uvalili sankcie na Rusko a na osoby spojené s porušením územnej celistvosti Ukrajiny.

Reuters dáva uvedené zmeny v dotknutých aplikáciách do súvislosti so stretnutím zástupcov firmy Apple s predsedom bezpečnostného a protikorupčného výboru ruskej Štátnej dumy Vasilijom Piskarjovem.

Na webe dolnej komory parlamentu sa dnes objavila informácia s oznámením Piskarjova, že "Apple splnil svoje záväzky a uviedol programy na svojich zariadeniach do súladu s požiadavkami ruského zákona".

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.