Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
18.12.2019, 19:43

Pelosiová: Trump je trvalou hrozbou pre národnú bezpečnosť

Vyšetrovanie, ktoré viedol právny výbor Snemovne môže vyústiť do ústavnej žaloby proti Trumpovi.

Pelosiová: Trump je trvalou hrozbou pre národnú bezpečnosť
Zdroj: Reuters

Predsedníčka demokratmi ovládanej Snemovne reprezentantov Kongresu USA Nancy Pelosiová v stredu na úvod rozpravy o podaní ústavnej žaloby na amerického prezidenta Donalda Trumpa uviedla, že šéf Bieleho domu predstavuje trvalú hrozbu pre bezpečnosť USA. Informovala o tom spravodajská televízia CNN.

"Je holou skutočnosťou, že prezident je trvalou hrozbou pre našu národnú bezpečnosť a integritu našich volieb, základu našej demokracie. Keď prezidentovo previnenie vyšlo najavo, spustil bezprecedentnú, nevyberanú kampaň (plnú) vzdoru a obštrukcií," uviedla Pelosiová po tom, čo sa členovia 435 člennej Snemovne reprezentantov dohodli, že rozprava pred hlasovaním o Trumpovom impeachmente bude trvať šesť hodín.

​Vyšetrovanie v rámci impeachmentu v Snemovni reprezentantov sa zameriavalo na obvinenia, že republikán Trump zastavil americkú vojenskú pomoc Ukrajine, aby ju donútil spustiť politické vyšetrovanie proti jeho možnému rivalovi v prezidentských voľbách v roku 2020 Joeovi Bidenovi a jeho synovi Hunterovi.

Vyšetrovanie, ktoré viedol právny výbor Snemovne môže vyústiť do ústavnej žaloby proti Trumpovi, ktorý by sa v takom prípade stal tretím obžalovaným prezidentom v dejinách USA — po Billovi Clintonovi v roku 1998 a Andrewovi Johnsonovi v roku 1868. Uznať za vinného a odvolať z úradu ho môže až Senát, kde však majú väčšinu republikáni.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.