Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
28.12.2019, 16:19

Taliansko navrhuje vytvorenie bezletovej zóny v Líbyi

Taliansko plne podporuje iniciatívu usporiadať začiatkom budúceho roka v Berlíne konferenciu o Líbyi.

Taliansko navrhuje vytvorenie bezletovej zóny v Líbyi
Zdroj: Reuters

Vytvorenie bezletovej zóny v Líbyi vidí taliansky premiér Giuseppe Conte ako možné riešenie situácie v tejto severoafrickej krajine zmietanej občianskou vojnou. Povedal to podľa agentúry DPA na svojej sobotňajšej koncoročnej tlačovej konferencii v Ríme.

​​Taliansko takisto plne podporuje iniciatívu usporiadať začiatkom budúceho roka v Berlíne konferenciu o Líbyi. Jeho krajina vyvíja vo vzťahu k svojej bývalej kolónii "intenzívnu diplomatická činnosť, ktorá často nie je viditeľná," uviedol Conte.

Spomenul rozhovory s tureckým prezidentom Recepom Tayyipom Erdoganom a ruským prezidentom Vladimirom Putinom. Erdogana, ktorý je naklonený vyslaniu tureckých vojakov do Líbye hneď po tom, ako ho o to požiada medzinárodne uznávaná vláda sídliaca v Tripolise, varoval, že by to malo za následok veľa civilných obetí a ani jedna strana by nezvíťazila.

Rím i Ankara podporujú medzinárodne uznanú vládu premiéra Fajíza Sarrádža. Rusko a ďalšie krajiny stoja na strane síl lojálnych veliteľovi Chalífovi Haftarovi, ktorý ovláda časti východnej a južnej Líbye a od apríla 2019 sa snaží dobyť hlavné mesto Tripolis. Koncom novembra Ankara a Tripolis podpísali dohodu o rozdelení oblastí záujmu v Stredozemnom mori a vojenskej spolupráci. Erdogan zároveň ponúkol vyslanie tureckých vojakov.

Conte v tejto súvislosti privítal skutočnosť, že Európska únia sa opäť viac angažuje v Líbyi. Hovorca Európskej komisie pre DPA povedal, v uplynulých týždňoch sa uskutočnilo niekoľko pracovných stretnutí o vývoji v Líbyi.

V piatok večer zdroje talianskeho rezortu diplomacie uviedli, že minister zahraničných vecí Luigi Di Maio dostal od európskych partnerov predbežný súhlas so svojím návrhom iniciatívy EÚ v Líbyi.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.