Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
07.01.2020, 10:59 Aktualizované dňa 07.01.2020 o 13:16

"Otvoríme dvere do pekla." Irán zvažuje 13 možností odvety za zabitie Solejmáního

Irán má detailné informácie o amerických základniach, tvrdí tajomník bezpečnostnej rady Alí Šamchání.

Tajomník iránskej Najvyššej rady národnej bezpečnosti dnes oznámil, že Irán zvažuje 13 možností odvety za zabitie iránskeho generála Kásema Solejmáního. Zároveň bez bližších podrobností zdôraznil, že aj ten najmiernejší variant by bol pre Spojené štáty zničujúci. Informovala o tom agentúra Fars.

"Američania by mali vedieť, že sme doteraz v rade rokovali o 13 možnostiach odvety a aj v prípade, že by bola zhoda na najmiernejšom scenári, jeho vykonanie by bolo pre Američanov nočnou morou," povedal tajomník bezpečnostnej rady Alí Šamchání.

Jasné posolstvo

"Čo chcete vedieť o osude amerických vojakov plaziacich sa do úkrytov? Odpoveď je jasná: tí ktorí sa plazia do úkrytov a dúfajú, že uniknú nášmu hnevu a zavrú za sebou dvere, netušia, že islamská republika otvorí dvere do pekla," citovala Šamcháního agentúra Fars.

"Posolstvo Islamskej republiky je jasné; Amerika spáchala atentát na iránskeho národného hrdinu a naša pýcha nám nedovolí, aby sme boli ľahostajní," zdôraznil. Ak podľa neho americkí vojaci z regiónu neodídu po svojich, budú odvezené ich mŕtve telá.

Šamchání zároveň poznamenal, že teraz nemožno médiám poskytnúť bližšie informácie k možnostiam odvety. Uviedol však, že Irán má detailné informácie o amerických základniach a pozná presný počet amerických vojakov v blízkosti svojej hranice a podrobne ich činnosť sleduje.

Je to akt agresie

Iránsky minister zahraničia v rozhovore, ktorý dnes odvysielala americká televízia CNN, uviedol, že zabitie Solejmáního Spojenými štátmi bolo aktom štátneho terorizmu a reakcia Iránu bude tomu úmerná. "To je štátny terorizmus .... Je to akt agresie proti Iránu a rovná sa to ozbrojenému útoku na Irán a my budeme reagovať. Budeme však reagovať úmerne," povedal Mohammad Džavíd Zaríf.

Námorná správa USA medzitým dnes obnovila varovanie pre americké komerčné plavidlá v Perzskom zálive a okolí s tým, že Irán by mohol ohrozovať americké námorné záujmy v regióne.

Rozhorčenie v regióne

​Veliteľ elitných iránskych jednotiek Solejmání zomrel pri piatkovom útoku amerického bezpilotného lietadla v blízkosti irackej metropoly Bagdadu a po troch dňoch pietnych podujatí má byť dnes vo svojom rodnom Kermáne v Iráne pochovaný.

Útok nariadený priamo americkým prezidentom Donaldom Trumpom vyvolal rozhorčenie v regióne. Teherán odvetou pohrozil už opakovane.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.