Ruský prezident Vladimír Putin a jeho čínsky náprotivok Si Ťin-pching dnes pri rokovaní v Pekingu uviedli, že sú proti ďalšiemu rozšíreniu Severoatlantickej aliancie.
NATO vyzvali, aby nekonalo ako počas studenej vojny. Zhodli sa tiež na tom, že Spojené štáty majú "negatívny vplyv" na vzťahy medzi štátmi v Tichom a Indickom oceáne a odsúdili americké vojenské aliancie v oblasti, uviedla agentúra AFP.
Putin, ktorý do Pekingu pricestoval na štart zimných olympijských hier, ponúkol Číne ďalšie dodávky plynu. Putin a Si po rokovaní vydali spoločné vyhlásenie.
Chcú stopku pre ďalšie rozširovanie NATO
V dokumente tvrdia, že "sú proti akémukoľvek ďalšiemu rozširovaniu NATO". Ďalej Moskva a Peking označili za "nebezpečnú pre stabilitu a mier" zahraničnú politiku USA v Tichomorí a Indickom oceáne a odsúdili vojenskú spoluprácu medzi USA, Britániou a Austráliou (AUKUS).
Súčasťou bezpečnostnej dohody týchto troch krajín ohlásenej vlani v septembri bolo odstúpenie Austrálie od zmluvy s Francúzskom na dodanie dieselových ponoriek, namiesto ktorých sa Canberra rozhodla nakúpiť jadrové ponorky od USA.
Čína a Rusko sa po stretnutí prezidentov vzájomne podporili v sporoch, ktoré majú s USA a ďalšími západnými krajinami. Rusko odmieta vstup Ukrajiny do NATO a žiada bezpečnostné garancie. Peking sa dlhodobo snaží posilniť svoj vplyv v Tichomorí a sleduje s nevôľou aktivity USA a ich spojencov.
Putin dorazil na olympiádu
Putin oznámil, že Moskva pripravila dohodu na navýšenie dodávok plynu Číne o desať miliárd metrov kubických ročne. Podľa Putina ruskí energetici pracujú na posilnení dodávok palív do Číny.
V roku 2021 Čína z Ruska odobrala približne 16,5 miliardy metrov kubických plynu, čo bol však iba zlomok dodávok ruského plynu do Európy.
Putin prišiel do Pekingu na štart zimných olympijských hier. Do čínskej metropoly na ceremoniál príde vyše 20 zahraničných štátnikov a predstaviteľov medzinárodných inštitúcií, napríklad generálny tajomník OSN António Guterres alebo šéf Svetovej zdravotníckej organizácie Tedros Adhanom Ghebreyesus.
Naopak mnohé západné krajiny, a to vrátane USA, Británie a aj Česka, uviedli, že na hry predstaviteľov svojich vlád nevyšlú.