Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
02.02.2020, 15:45

V Číne postavili nemocnicu za desať dní. Pozrite si, ako to prebiehalo

Úrady nemocnicu Chuo-šen-šan pôvodne chceli dokončiť za šesť dní.

V Číne postavili nemocnicu za desať dní. Pozrite si, ako to prebiehalo
Zdroj: Reuters

Čína za desať dní dokončila v meste Wu-chan stavbu novej nemocnice s približne tisíc lôžkami, ktorá má slúžiť ľuďom nakazeným novým typom koronavírusu. Na facebooku to uviedol čínsky vládny Ľudový denník. Zároveň zverejnil aj časozberné video zo stavby.

Prvých pacientov by nové zariadenie malo začať ošetrovať v pondelok. Vírus si v krajine vyžiadal už najmenej 304 obetí na životoch a nakazilo sa ním viac ako 14-tisíc ľudí.

Výstavba nemocnice Chuo-šen-šan, ktorá sa skladá z predpripravených stavebných buniek, začala minulý štvrtok. Úrady ju pôvodne chceli dokončiť za šesť dní, čím by prekonali rekord, ktorý stanovila nemocnica postavená v Pekingu v roku 2003 pri podobnej epidémii SARS.

Prílev lekárov

Podľa agentúry Nová Čína dnes tiež do Wu-chanu dorazilo na príkaz čínskeho prezidenta Si Ťin-pchinga 1400 vojenských lekárov, ktorí majú v novom zariadení od pondelka ošetrovať chorých. Veľa z týchto lekárov podľa Novej Číny pôsobilo už v Pekingu pri epidémii SARS či v západnej Afrike pri epidémii eboly v rokoch 2013 až 2016.

​Vo Wu-chane teraz súbežne vzniká ešte ďalšia nemocnica Lej-šen-šan, ktorá by mala byť schopná prijať 1300 až 1500 pacientov. Čínska televízna spoločnosť CGTN v sobotu informovala, že je stavba z polovice dokončená a že prvých pacientov by nemocnica mala prijať vo štvrtok.

Urýchlenie ďalšej nemocnice

Čínska štátna televízia CCTV dnes informovala, že chce Peking urýchliť výstavbu ešte ďalších nemocníc v provincii Chu-pej, v ktorej je aj mesto Wu-chan a ktorá je epidémiou nového koronavírusu najhoršie zasiahnutá.

​Peking chce zároveň vytvoriť národnú distribučnú sieť zdravotníckeho materiálu, predovšetkým ochranných rúšok a oblekov pre lekárov, ktorých je v niektorých zasiahnutých oblastiach nedostatok.

Oznámenie prišlo po sťažnostiach mnohých lekárov aj obyvateľov v provincii Chu-pej na činnosť čínskeho červeného kríža, ktorý mal distribúciu na starosti. Červený kríž podľa nich neefektívne rozdeľuje zdravotnícke pomôcky darovanej z celej Číny.

Väčšina ich zostáva v skladoch a do nemocníc sa nedostanú, iné lekárske zariadenia ich zase dostávajú nadbytok, napísal server Al-Džazíra.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.