Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
14.02.2020, 17:30

V Číne zmizol ďalší žurnalista. "Vráťme vládu späť do rúk ľudí," vyhlásil v poslednom videu

  • Vo Wu-chane zmizol ďalší žurnalista.
  • Fang Bin, ktorý začal v januári pridávať na sociálne médiá príspevky z uzavretého mesta, bol podľa informácií hongkonského médiá RTHK v pondelok zatknutý.
  • Stalo sa tak niekoľko dní po tom, čo čínska polícia zatkla právnika a novinára Čchen Čchiou-š ', ktorý na sociálnych sieťach kritizoval čínske úrady.
V Číne zmizol ďalší žurnalista. "Vráťme vládu späť do rúk ľudí," vyhlásil v poslednom videu
Zdroj: reprofoto YouTube

Fang Bin nie je povolaním profesionálny žurnalista, ale obchodník. Muž vo Wu-chane predával tradičné čínské oblečenie, ale keď vypukla epidémia koronavírusu a mesto bolo uzavreté, Bin sa rozhodol stať sa "občianskym žurnalistom" a na vlastnú päsť nakrúcal reportáže z mesta, ktoré publikoval na Youtube.

​Jedným z jeho najznámejších videí je reportáž z preplnenej nemocnice, kde Bin natočil mladého muža, ktorý plače nad umierajúcim otcom, zatiaľ čo okolo pobehujú zdravotníci v ochranných oblekoch.

V ďalšom videu, ktoré má na Youtube takmer 300-tisíc zhliadnutí, Bin stojí pri pohrebnom aute pred nemocnicou a počíta tela zabalené v ochranných obaloch. "Pred pár minútami tu boli tri mŕtvoly, teraz je ich osem," hovorí na videu.

Prišli si po neho policajti

O amatérskeho novinára sa čoskoro začali zaujímať čínske úrady. Do Binovho bytu prišli na začiatku februára strážnici, ktorí tvrdili, že Bin môže byť nakazený a mal by byť v karanténe. Obchodník odmietol pustiť muža dnu a celú scénu si natáčal.

Podľa serveru Vice mali potom byt policajti obkľúčiť a s pomocou hasičov sa nakoniec dostať dovnútra. Polícia potom zabavila Binov notebook a muža odviezla na stanicu. "Obvinili ma, že šírim nepravdy a vyvolávam paniku. A že ma platia zahraničné organizácie," povedal Bin pre Los Angeles Times.

Polícia muža po niekoľkých hodinách výsluchu prepustila, za čo Bin poďakoval svojim divákom v Číne aj zahraničí. "Moje bezpečie závisí len na vás," povedal v nasledujúcom zverejnenom videu. Zároveň sľúbil, že bude každý pondelok pridávať nové video ako dôkaz, že je v poriadku.

Minulý pondelok však Bin žiadne video nepridal. Podľa RTHK mu polícia v sprievode hasičov vypáčila dvere a odviedla ho nevedno kam. Hua Yong, čínska umelkyňa a aktivistka, oznámila serveru Quartz, že Binovi priatelia potvrdili jeho zatknutie. Muž pred svojím zmiznutím ešte zverejnil krátke video, na ktorom hovorí: "Vzdorujte, občania. Vráťme vládu späť do rúk ľudu."

Špička ľadovca

Bina tak stretol rovnaký osud ako Čchen Čchiou-š, ktorý zmizol 6. februára. Čchiou-š publikoval videá, v ktorých kritizoval čínsku vládu kvôli zamlčovaniu informácií a neschopnosti riešiť zúfalý stav vo wuchanských nemocniciach.

Muž zmizol v deň, keď mal odísť točiť reportáž do jednej z novo postavených nemocníc. Podľa informácií denníka Business Insider Čchenova rodina informovala, že aktivista je násilím držaný v karanténe, nevie sa však, kde.

Podľa portálu Vice mala polícia zatknúť ešte tretieho muža, profesora práv Xu Zhangruna, ktorý dlhodobo vo svojich textoch kritizoval autoritatívny systém. "Chaos vo Wu-chane je len špička ľadovca," napísal v jednom z textov. Jeho kolega v pondelok potvrdil, že Xu je teraz doma, ale má zablokovaný prístup na najväčšiu čínsku sociálnu sieť Wech.

Doteraz nebol v Číne "občiansky žurnalizmus" obvyklý, každý novinár totiž musí mať oficiálny certifikát od vlády. V krajine však začala rásť nespokojnosť s cenzúrou, ktorú vystupňovali informácie o smrti lekára Li Wenlianga, ktorý pred koronavírusom varoval, ale bol umlčaný čínskymi úradmi.

"Čínske úrady musia pochopiť, že sloboda informácií, transparentnosť a rešpektovanie ľudských práv pomôžu zmierniť epidémiu," oznámila pre server Quartz Yaque Wangová, pracovníčka ľudskoprávnej organizácie Human Rights Watch. "Vláda škodí sama sebe, keď umlčuje ľudí ako Bin a Čchiou-š," dodala.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.