Španielsko dnes hlási nárast počtu ľudí nakazených novým koronavírusom o približne 1500 na celkových 4505, zatiaľ čo počet mŕtvych v súvislosti s chorobou COVID-19 stúpol od štvrtka z 84 na 120. Premiér Pedro Sánchez oznámil, že vláda v sobotu vyhlási 15-dňový núdzový stav pre celú krajinu. Podľa denníka El País jej to umožní zaviesť prídelový systém na základný spotrebný tovar či zhabať majetok, ďalej sa spomínajú povinné karantény či evakuácia.
S plánom plošnej karantény večer prišlo Katalánsko, ktorého premiér Quim Torra požiadal Madrid o pomoc so zablokovaním prístupu k regiónu s viac ako siedmimi miliónmi obyvateľov.
Použitie vojenských prostriedkov
Epidémiou COVID-19 sú v Španielsku podľa agentúry Reuters najhoršie zasiahnuté severné regióny Baskicko a La Rioja a tiež región hlavného mesta, kde malo pozitívny test na koronavírus viac ako 2000 ľudí. Stovky prípadov sú hlásené aj z Katalánska.
"Nariadime pre celé Španielsko stav núdze na najbližších 15 dní," oznámil popoludní premiér Sánchez. Krok bude podľa neho potvrdený na sobotňajšom mimoriadnom zasadnutí vlády. Štát vraj pre ochranu zdravia obyvateľov využije všetky dostupné nástroje "vrátane vojenských prostriedkov".
Núdzový stav otvára cestu k ďalším drastickým opatreniam. Úrady budú môcť obmedziť pohyb osôb aj dopravných prostriedkov, nariaďovať evakuácie, uzavrieť vybrané oblasti aj zasahovať do chodu priemyslu alebo poľnohospodárstva. Bez súhlasu parlamentu môže stav trvať maximálne 15 dní, vysvetľuje spravodajský web BBC.
"Je to kríza, ktorá ovplyvňuje životy a zdravie všetkých," odkázal predseda vlády spoluobčanom. Nevylúčil, že počet potvrdených prípadov nákazy v jeho krajine by už budúci týždeň mohol presiahnuť 10-tisíc. V prejave sa obrátil aj na mladých ľudí, ktorí podľa neho môžu zohrať rozhodujúcu úlohu. Koronavírus pre nich nepredstavuje príliš veľkú hrozbu, ale "môžu byť prenášačmi (vírusu) na zraniteľnejšie osoby".
Ľudia brali karanténu ako dovolenku
Ako prvé zo španielskych regiónov ohlásilo karanténu Katalánsko, kde vláda v noci zo štvrtka na dnes poslala do izolácie 70-tisíc obyvateľov v oblasti západne od Barcelony. Teraz žiada odstrihnutie celého regiónu od zvyšku sveta. "Veríme, že celé Katalánsko musí byť oddelené," citoval regionálneho premiéra Torra Reuters.
"Sme pripravení to urobiť, máme na to potrebné schopnosti," pokračoval Torra. Španielska vláda teraz podľa neho musí Katalánsku pomôcť zablokovať železničnú, leteckú a námornú dopravu, ktorá nie je "v našich kompetenciách".
V karanténe už je podľa médií tiež skoro 400-tisíc ľudí v Murcii na juhovýchode, kde bolo uzavretých sedem prímorských letovísk. Tamojší líder Fernando López Miras "drastický" krok označil za dôsledok nezodpovednosti ľudí, ktorí "brali karanténu ako dovolenku" a prišli na španielske pobrežie z iných oblastí.
V Madride sa rýchlo zapĺňajú nemocnice
Vedenie madridského regiónu po novom náraste počtu nakazených nariadilo, aby od soboty zostali zatvorené všetky miestne podniky okrem obchodov s potravinami, lekární a čerpacích staníc. Už predtým sa po celom Španielsku uzavreli školy, kiná či divadlá a obmedzili veľké akcie. Úrady zároveň nabádajú obyvateľov, aby čo najmenej vychádzali von a pracovali z domovov.
Podľa agentúry AP situácia v španielskej metropole vyvoláva značné obavy, pretože sa tu rýchlo zapĺňajú nemocnice. Naopak skoro prázdne údajne boli dnes ráno ulice v centre Madridu. Jeden z vrcholných predstaviteľov regiónu dnes uviedol, že hlavné mesto zúfalo potrebuje zdravotnícky materiál, dodáva AP. Už skôr úrady ohlásili bezprecedentný plán na transformáciu zdravotníctva, ktorý počíta s prepojením kapacít súkromných a štátnych nemocníc a prípadne aj s vytvorením nových ošetrovacích izieb v hoteloch.