Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
23.03.2020, 18:00

Pandémia koronavírusu: Čo sa Západ môže učiť od Ázie a kde urobila Amerika chybu?

Ako sa viacerým ázijským krajinám podarilo udržať nákazu pod kontrolou a čo si môže z ich prístupu zobrať aj Európa? 

Pandémia koronavírusu: Čo sa Západ môže učiť od Ázie a kde urobila Amerika chybu?
Zdroj: Reuters

Pandémia koronavírusu vyčíňala v Ázii už niekoľko týždňov predtým, než začala byť problémom číslo jeden aj na starom kontinente. 

Viaceré ázijské krajiny však boli schopné čísla nakazených udržať na relatívne nízkych hodnotách, píše BBC.

Čína do dnešného dňa zaznamenala viac ako 81-tisíc prípadov nákazy a viac ako 3 200 obetí. Singapur však mal len 455 prípadov a dve úmrtia. Ešte menej ľudí sa nakazilo v Hongkongu, len 356, pričom infekcii podľahli štyria ľudia. Taiwan zaznamenal len 195 prípadov a dve úmrtia. 

Ako sa týmto krajinám poradilo udržať nákazu pod kontrolou a čo si môže z ich prístupu zobrať aj Európa? 

Nákazu je treba brať vážne a konať rýchlo 

Experti sa zhodujú na jednom. Cieľom k udržateľnosti situácie je testovanie. Veľa testovať, izolovať nakazených a podporovať samoizoláciu. 

"Spojené kráľovstvo a Spojené štáty premrhali príležitosť, mali dva mesiace od toho, čo sa stalo v Číne, napriek tomu to vnímali tak že ,Čína je veľmi ďaleko a nič sa nestane´," povedal bývalý šéf výskumu Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) Tikki Pangestu.

Prvé prípady záhadného ochorenia Čína WHO oznámila 31. decembra. Singapur, Taiwan a Hongkong sa do troch dní rozhodli zaviesť kontroly na hraniciach. 

Testy by mali byť rozsiahle a cenovo dostupné 

Krátko po tom, čo Južná Kórea zaznamenala prudký nárast nových nakazených, vytvorila test na koronavírus. Štyri spoločnosti už v januári vyrábali testy a do deviateho marca otestovali okolo 210-tisíc ľudí.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.