StoryEditor

Znepokojujúca správa z Južnej Kórey: Koronavírus sa opäť objavil u 91 ľudí

10.04.2020, 16:25
Autor:
ČTKČTK
Otázka, či sa môžu opäť nakaziť ľudia, ktorí sa z choroby COVID-19 zotavili, je predmetom medzinárodného záujmu.

Juhokórejskí činitelia dnes oznámili, že sa koronavírus opäť preukázal u 91 pacientov, ktorí sa podľa predchádzajúcich testov zotavili. Skôr ako k opakovanej infekcii však podľa Kórejského centra pre kontrolu a prevenciu chorôb (KCDC) mohlo dôjsť k "reaktivácii" vírusu. Informovala o tom agentúra Reuters.

​Predstavitelia juhokórejského zdravotníctva uviedli, že kvôli spozorovanému trendu vykonávajú epidemiologické vyšetrovanie s cieľom zistiť viac.

Otázka, či sa môžu opäť nakaziť ľudia, ktorí sa z choroby COVID-19 zotavili, je predmetom medzinárodného záujmu. Mnoho krajín totiž dúfa, že sa vďaka zotaveným vytvorí hromadná imunita, ktorá zabráni ďalšej vlne pandémie. Takmer 7-tisíc Juhokórejčanov sa podľa oficiálnych údajov z choroby COVID-19 zotavilo.

"To číslo sa bude len zvyšovať, 91 je len začiatok," uviedol však špecialista na infekčné choroby Kim U-ču. Aj on však súhlasí s hypotézou KCDC, že môže ísť o reaktiváciu vírusu skôr než o opakované nakazenie.

​Odborníci sa domnievajú, že na vine môžu byť aj chybné testy. Iní uviedli, že pacienti môžu stále v tele mať zvyšky vírusu, bez toho, aby ich ohrozoval na zdraví a bez toho, aby boli infekční.

Južná Kórea dnes oznámila, že zaznamenala 27 nových prípadov nákazy, čo je najmenej od konca februára. Dohromady sa choroba potvrdila u 10 450 ľudí. Počet mŕtvych stúpol o štyroch na 208. Mesto Tegu, kde sa objavilo prvé veľké ohnisko mimo Číny, nezaznamenalo žiadny nový prípad prvýkrát od konca februára. V Tegu bolo doteraz evidovaných najmenej 6 807 nakazených, čo je viac ako polovica prípadov v krajine.

Epidémia v Tegu prepukla v kostole, v ktorom sa schádzajú členovia hnutia Sinčchondži. Čoskoro bolo v Južnej Kórei oveľa viac potvrdených prípadov koronavírusovej nákazy než kdekoľvek inde mimo Čínu. Krajina sa však potom vrhla na rozsiahle testovanie a opatrenia obmedzujúce kontakty medzi ľuďmi, čím sa nárasty potvrdených prípadov podarilo skrotiť.

Koronavírus a Covid - 19

24. máj 2022 13:50