Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
10.04.2020, 19:57 Aktualizované dňa 10.04.2020 o 20:28

Epidémia v Taliansku dosiahla vrchol, situácia sa môže čoskoro výraznejšie zlepšovať, tvrdia odborníci

Bilancia nových obetí a novo diagnostikovaných pacientov sa v posledných dňoch drží zhruba v rovnakej výške a nestúpa už toľko, ako tomu bolo v predchádzajúcich týždňoch.

V Taliansku za posledný deň zomrelo 570 ľudí s koronavírusom, čo je menej ako vo štvrtok. Celkovo je obetí 18 849. Tiež počet novo infikovaných je nižší ako predchádzajúci deň. Zvýšil sa o 3 951 na 147 577. Informoval o tom dnes úrad civilnej ochrany. Taliansky premiér Giuseppe Conte oznámil, že celoštátna karanténa sa predĺži do 3. mája.

​Bilancia nových obetí a novo diagnostikovaných pacientov sa v posledných dňoch drží zhruba v rovnakej výške a nestúpa už toľko, ako tomu bolo v predchádzajúcich týždňoch. To podľa odborníkov znamená, že epidémia COVID-19 dosiahla vrchol a situácia sa môže začať čoskoro výraznejšie zlepšovať.

Ešte koncom marca v Taliansku každý deň umieralo cez 800 ľudí, pred týždňom sa denná bilancia pohybovala medzi 700 a 800 mŕtvymi, potom však štatistiky nabrali priaznivejší obrat. V pondelok úrady hlásili 636 obetí, v utorok 604, v stredu dokonca 542 a vo štvrtok 610.

V Taliansku dnes už siedmy deň v rade klesol počet pacientov na jednotkách intenzívnej starostlivosti, teraz je v kritickom stave 3 497 chorých. Cez 30-tisíc ľudí sa úplne uzdravilo.

Podľa Silvia Brusaferra, šéfa národného inštitútu pre zdravie (ISS), sa teraz epidemická krivka vyvíja priaznivo. Odborníci to pripisujú hlavne karanténnym opatreniam, ktoré platia v krajine už od začiatku marca. Práve na radu expertov dnes premiér Conte rozhodol o predĺžení obmedzenia pohybu o ďalšie tri týždne do 3. mája.

Podľa Conteho išlo o ťažké, ale nevyhnutné rozhodnutie. "Ochrana zdravia má prioritu, podpora nášho hospodárstva je však nemenej dôležitá ... Naším cieľom je uvoľňovať reštriktívne opatrenia tak rýchlo, ako to len bude možné, aby sme zase mohli naštartovať ekonomický motor krajiny. Zatiaľ to však urobiť nemôžeme. Nesmieme dovoliť, aby epidemická krivka opäť stúpla," povedal premiér na tlačovej konferencii.

Po Veľkej noci sa však novo otvoria niektoré obchody, napríklad kníhkupectvá, papiernictvá alebo predajne s detským oblečením. Uvoľnenie sa bude týkať aj spracovateľov dreva. Doteraz smeli zostať v prevádzke len predajne potravín, lekárne a trafiky.

Z dnes zverejnenej štúdie univerzít v Miláne, Benátkach, Padove, Zürichu a Lausanne vyplýva, že vďaka obmedzeniu pohybu sa podarilo v Taliansku riziko šírenia nákazy znížiť o 45 percent. Vďaka domácej izolácii sa podľa prepočtov koronavírusom nenakazilo asi 200-tisíc ľudí, ktorí by za normálnych okolností patrili medzi infikovaných.

Koronavírus a Covid - 19

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.