Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
17.05.2020, 15:33

Brusel v obavách. Netanjahu chce pripojiť časť Predjordánska

Krajiny EÚ sa nezhodujú na tom, aké opatrenia by mala Únia prijať.

Brusel v obavách. Netanjahu chce pripojiť časť Predjordánska
Zdroj: TASR/Ariel Schalit

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu vyhlásil, že nová "vláda jednoty", ktorá má zložiť prísahu už v nedeľu, by mala anektovať židovské osady v Predjordánsku. Informovala o tom agentúra AFP.

"Nastal čas, zaviesť (v predjordánskych židovských osadách) izraelské zákony a napísať tak ďalšiu slávnu kapitolu dejín sionizmu," vyhlásil Netanjahu.

Plány nastupujúcej izraelskej vlády na anektovanie židovských osád v oblasti západného brehu Jordánu znepokojujú EÚ, podľa ktorej by takýto krok porušil medzinárodné právo a poškodil nádeje na dosiahnutie mieru s Palestínčanmi.

Odlišný pohľad 

Krajiny EÚ sa však nezhodujú na tom, aké opatrenia by mala Únia prijať, ak by Izrael uskutočnil takýto krok, ktorý má podporu prezidenta USA Donalda Trumpa.

Nová izraelská vláda, ktorú spoločne vytvorili premiér Netanjahu a jeho politický rival Benny Ganc, mala pôvodne zložiť sľub už v stredu.

Akt bol však nakoniec presunutý na nedeľu z dôvodu stredajšej návštevy amerického ministra zahraničných vecí Mikea Pompea v Izraeli.

Nová vláda

Nová vláda by mala ukončiť dlhodobú politickú krízu v Izraeli, v rámci ktorej sa za obdobie vyše jedného roka konali tri parlamentné voľby s nerozhodným výsledkom.

Koaliční partneri označujú danú vládu za núdzový kabinet, ktorý má pomôcť krajine prekonať negatívne dôsledky pandémie nového druhu koronavírusu SARS-CoV-2.

Ganc v tejto súvislosti v nedeľu podľa agentúry DPA vyhlásil, že voliči jemu a Netanjahuovi nedali inú možnosť, než ukončiť vzájomnú rivalitu. Židovský štát by sa mohol inak podľa jeho slov ocitnúť "v stave akejsi občianskej vojny".

V súlade s koaličnou dohodou by mal byť prvých 18 mesiacov pôsobenia kabinetu izraelským premiérom Netanjahu. V októbri 2021 by ho mal na čele vlády vystriedať Ganc.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.