Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
29.05.2020, 21:27 Aktualizované dňa 29.05.2020 o 22:06

Trump oznámil, že Spojené štáty končia financovanie WHO

Americký prezident Svetovú zdravotnícku organizáciu opätovne obvinil, že je pod vplyvom Číny.

Trump oznámil, že Spojené štáty končia financovanie WHO
Zdroj: Reuters

Americký prezident Donald Trump dnes oznámil, že USA končia spoluprácu so Svetovou zdravotníckou organizáciou (WHO), pretože je pod vplyvom Číny. 

Uviedol pritom, že Spojené štáty svoje prostriedky pôvodne určené tejto organizácii venujú na iné globálne zdravotnícke účely, informovali agentúry.

"Dnes náš vzťah so Svetovou zdravotníckou organizáciou ukončíme," vyhlásil Trump na mimoriadne zvolanej tlačovej konferencii v Bielom dome.

​WHO znovu obvinil, že je ovládaná Pekingom, a to napriek tomu, že Spojené štáty zaplatili na príspevkoch mnohonásobne viac než Čína. Organizácii tiež vyčítal, že nie je prístupná reformám, ktoré podľa jeho mienky potrebuje.

Americký prezident v tejto súvislosti opätovne kritizoval čínsku vládu za to, že podľa jeho názoru nezabránila rozšíreniu koronavírusu SARS-CoV-2 do sveta. To viedlo k pandémii chorobe covid-19, ktorá v Spojených štátoch už stála život viac ako 100-tisíc ľudí.

Trump minulý týždeň pohrozil trvalým zastavením amerického financovania Svetovej zdravotníckej organizácii a prehodnotením členstva USA, ak organizácia dostatočne nepreukáže svoju nestrannosť voči Číne.

​V liste šéfovi WHO Tedrosovi Adhanomovi Ghebreyesusovi napísal, že WHO ukázala "znepokojujúci nedostatok nezávislosti" voči Pekingu a že zlyhala v odozve na šírenie koronavírusu.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.