Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
01.06.2020, 12:27

Čína kritizuje kroky USA voči Hongkongu, hrozí tvrdým protiútokom

Peking vyhlásil, že žiadna cudzia krajina nemá právo zasahovať do záležitostí Hongkongu a pevninskej Číny.

Čína kritizuje kroky USA voči Hongkongu, hrozí tvrdým protiútokom
Zdroj: Reuters

Rozhodnutie USA ukončiť zvláštny vzťah s Hongkongom a ďalšie zásahy proti Číne sa podľa Pekingu stretnú s tvrdými protiopatreniami.

Kroky, ktoré Washington oznámil minulý týždeň v reakcii na čínskym parlamentom podporený bezpečnostný zákon o Hongkongu, dnes kritizovalo čínske ministerstvo zahraničia. Informovala o tom agentúra Reuters.

"Akékoľvek vyhlásenie alebo kroky proti čínskym záujmom sa stretnú s tvrdým protiútokom," uviedol dnes hovorca ministerstva.

Zopakoval tiež, že žiadna cudzia krajina nemá právo zasahovať do záležitostí Hongkongu a pevninskej Číny.

Kontroverzný zákon

Čínsky parlament vo štvrtok na svojom plenárnom zasadnutí schválil prijatie kontroverzného nového bezpečnostného zákona pre autonómny Hongkong.

Nová právna norma má umožniť potlačovanie teroristických a separatistických aktivít, podvratnej činnosti i zahraničného zasahovania.

Bezpečnostné orgány Pekingu budú môcť na základe normy zriadiť v Hongkongu úrady, ktoré budú dohliadať na národnú bezpečnosť.

Vlna kritiky

Kritické reakcie sa ihneď ozvali nielen zo Spojených štátov, ale aj z ďalších krajín, ktoré považujú zákon za obmedzenie autonómie Hongkongu, na ktorej zachovaní sa Čína zaviazala v zmluve s Britániou.

Americký prezident Donald Trump v reakcii na tento krok v piatok oznámil, že dal pokyn vláde, aby začala proces rušenia politických výnimiek, ktoré Hongkongu poskytovali zo strany USA oproti pevninskej Číne zvláštny status.

Spojené štáty tiež zakážu do krajiny vstup "potenciálne rizikovým" osobám z Číny a začnú sankcionovať čínskych oficiálnych činiteľov, ktorí sú podľa Washingtonu zodpovední za podkopávanie hongkongskej ekonomiky. Trump tiež zrušil víza čínskym študentom s väzbami na vojenské školy.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.