Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
02.06.2020, 07:33

Toto je domáci terorizmus, vyhlásil Trump. Protestujúcim pohrozil armádou

George Floyd zomrel pred týždňom v Minneapolise v štáte Minnesota pri zásahu belošských policajtov.

Toto je domáci terorizmus, vyhlásil Trump. Protestujúcim pohrozil armádou
Zdroj: Reuters

Americký prezident Donald Trump odsúdil "domáci terorizmus" po tom, čo vo viacerých mestách pokračovali protesty vyvolané smrťou Afroameričana Georgea Floyda.

Toho minulý pondelok v meste Minneapolis počas zásahu usmrtil belošský policajt. Informovala o tom v utorok agentúra AP.

Výzva na povolanie armády 

"Toto nie sú pokojné protesty, toto je domáci terorizmus," povedal Trump v Bielom dome vo Washingtone v čase, keď polícia pred sídlom amerických prezidentov rozháňala demonštrantov slzotvorným plynom.

Trump tiež vyzval guvernérov jednotlivých štátov Únie, aby v záujme obnovenia poriadku nasadili proti protestujúcim "dostatočný počet príslušníkov Národnej gardy", ktorí "ovládnu ulice".

Ak podľa Trumpa guvernéri nezakročia, povolá do ulíc príslušníkov ozbrojených síl USA, ktorí "za nich problém rýchlo vyriešia".

​Trump následne prešiel pešo z Bieleho domu ku Kostolu svätého Jána známeho ako "kostol prezidentov", ktorý v nedeľu počas nepokojov čiastočne poškodil požiar. "Máme úžasnú krajinu," povedal pred kostolom americký prezident s Bibliou v ruke.

Zákaz vychádzania

V meste New York vyhlásili od pondelka 23.00 h do utorka 05.00 h miestneho času zákaz vychádzania s cieľom zabrániť ďalším násilným protestom.

George Floyd zomrel pred týždňom v Minneapolise v štáte Minnesota pri zásahu belošských policajtov, keď ležal spútaný na zemi a jeden policajt mu niekoľko minút kľačal na krku.

Po zatknutí sa sťažoval, že nemôže dýchať, nakoniec prestal rozprávať a v nemocnici ho vyhlásili za mŕtveho. Jeho smrť, ktorú okolostojaci nakrútili na video, vyvolala v mestách po celých USA protesty, ktoré vyústili do násilností.

Biden prisľúbil výbor na kontrolu polície 

Pravdepodobný kandidát americkej Demokratickej strany na prezidenta USA Joe Biden v pondelok vedúcim predstaviteľom afroamerickej komunity v štáte Delaware prisľúbil, že v prípade svojho zvolenia zriadi výbor na kontrolu polície. Informovala o tom agentúra Reuters.

Biden zdôraznil, že takýto výbor by vytvoril v priebehu prvých 100 dní po svojom prípadnom nástupe do prezidentského úradu.

Podľa vlastných slov tiež čoskoro predstaví hospodársky plán, ktorý má pomôcť afroamerickým a hispánskym komunitám obzvlášť tvrdo zasiahnutým pandémiou koronavírusu.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.