Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
04.06.2020, 20:34

Do nepokojov v USA zasahujú zahraničné sily, tvrdí americká vláda

Americký minister spravodlivosti William Barr tvrdí, že že bezpečnostné zbory sa zamerali na vypátranie podnecovateľov násilia.

Do nepokojov v USA zasahujú zahraničné sily, tvrdí americká vláda
Zdroj: Reuters

Do nepokojov v Spojených štátoch, ktoré vyvolala smrť Georgea Floyda, zasahujú zahraniční aktéri snažiaci sa ovplyvniť všetky znepriatelené strany.

Dnes to na tlačovej konferencii podľa agentúry Reuters vyhlásil americký minister spravodlivosti William Barr, ktorý z titulu svojej funkcie zastáva aj post generálneho prokurátora USA.

​Povedal tiež, že federálne bezpečnostné zbory sa zamerali na vypátranie podnecovateľov násilných akcií.

Dodal, že protesty spojené s pietou za Floyda sa vo svoj prospech snažia ukradnúť radikálne skupiny vrátane krajne ľavicového hnutia Antifa. Toto hnutie za strojcu násilností považuje americký prezident Donald Trump.

"Sme svedkami toho, ako sa zahraniční aktéri na všetkých stranách snažia rozdúchať násilia," povedal Barr o protestoch.

Podľa Barra je nepopierateľné, že mnohí Afroameričania stratili dôveru v justičný systém Spojených štátov.

"To sa musí zmeniť," povedal. Zároveň zdôraznil, že násilie cestou k zmene nie je.

"Zatiaľ čo mnohí mierumilovne vyjadrujú svoj hnev a žiaľ, iní sa zmocnili protestov cestou násilia," povedal minister spravodlivosti.

"Takéto nezmyselné anarchistické činy nie sú uplatnením práv podľa prvého dodatku (americkej ústavy)," povedal. Prvý dodatok americkej ústavy zaručuje slobodu prejavu a zhromažďovania.

Násilnosti sprevádzajú podľa Barra tiež zločiny, ktorých cieľom je vystrašiť spoluobčanov a zastrašiť spoločnosť. Prisľúbil, že federálne úrady strojcov podobných akcií dopadnú, a poznamenal, že kvôli násiliu a rabovaniu federálne bezpečnostné zložky doteraz zadržali 51 ľudí.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.