Reuters
StoryEditor

Vzbura v Buffale. Celá jednotka sa postavila za policajtov, ktorí zrazili na zem seniora

06.06.2020, 15:40
Autor:
ČTKČTK
O incidente informovali americké médiá vo štvrtok, keď upozornili na video z Buffala, ktoré zachytáva zákrok policajtov proti staršiemu mužovi.

Všetci členovia zásahovej policajnej jednotky v americkom Buffale opustili na protest svoj útvar, aby tak vyjadrili solidaritu s dvoma kolegami.

Tí sú mimo službu potom, čo počas protestov v súvislosti so smrťou George Floyda zrazili na zem 75-ročného muža. Uviedla to stanica CNN.

O incidente informovali americké médiá vo štvrtok, keď upozornili na video z Buffala, ktoré zachytáva zákrok policajtov proti staršiemu mužovi.

Na zázname je vidieť belocha s šedivými vlasmi, ktorý sa blíži k postupujúcim ťažkoodencom.

Opustili útvar

Jeden policajt do neho strčí obuškom a druhý rukami. Muž spadne na chrbát, tvrdý náraz na zem je aj počuť. Z rany na hlave mu začne tiecť krv. Kvôli zraneniam skončil v nemocnici. Na videu je vidieť, ako väčšina policajtov postupuje ďalej.

Newyorský guvernér Andrew Cuomo vyzval Buffalo, aby policajtov prepustilo. Ich kolegovia ich však podporili a všetkých 75 aktívnych členov ich jednotky útvar opustilo.

"Sme toho názoru, že policajti iba plnili rozkaz ... vypratať námestie. Len robili svoju prácu," citovala BBC Johna Evansa, zástupcu miestnych policajných odborov.

​Protesty po zákroku na Floyda

Rozsiahle protesty v USA vypukli po tom, čo 25. mája zomrel po policajnom zákroku George Floyd.

Policajt Derek Chauvin mu pri zatýkaní v Minneapolise kľačal bezmála deväť minút na krku aj napriek tomu, že podozrivý opakoval, že nemôže dýchať.

Teraz Chauvin, ktorý bol prepustený z policajných radov, čelí obvineniu z vraždy. Zatknutí sú aj jeho traja kolegovia, ktorí sa na zásahu podieľali. Pri pôvodne pokojných protestoch postupne pribúdalo násilia z oboch strán a na mnohých miestach došlo tiež k rabovaniu. Nakoniec sa však demonštrácie opäť upokojili.

Od piatku sa v Spojených štátoch konajú pietne akcie na uctenie Floydovej pamiatky. Na smútočnom obrade v Minneapolise černošský aktivista Al Sharpton vyzval belošskú verejnosť, aby Afroameričanom prestala "kľačať na krku".

"George Floyd by nemal byť mŕtvy. Nezomrel na bežné zdravotné ťažkosti. Zomrel na bežné zlyhanie amerického systému presadzovania práva," uviedol Sharpton na piete.

20. máj 2022 19:35