Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
11.07.2020, 16:38

V Chorvátsku sa situácia zhoršuje, tieto opatrenia čakajú na turistov po novom

Cudzinci z krajín mimo Európskej únie pri príchode do Chorvátska musia ísť na dva týždne do karantény.

V Chorvátsku sa situácia zhoršuje, tieto opatrenia čakajú na turistov po novom
Zdroj: LUXENT

Chorvátsko dnes oznámilo svoj doteraz najvyšší denný prírastok potvrdených prípadov nákazy koronavírusom. Za uplynulých 24 hodín ich podľa krízového štábu pribudlo 140 a v súčasnej chvíli je v krajine chorých 1 088 ľudí. V Chorvátsku sa epidemiologická situácia v poslednej dobe znateľne zhoršila, a úrady sa preto rozhodli opätovne sprísniť určité preventívne opatrenia.

​Rekordný počet nakazených počas 24 hodín, a to 116, hlásili úrady už v piatok. Zároveň uviedli, že zomreli ďalší dvaja pacienti s chorobou covid-19, ktorú spôsobuje koronavírus. Jedno úmrtie oznámili aj dnes. Od prvého prípadu nákazy z 25. februára je v štvormiliónovej krajine celkom registrovaných 3 672 infikovaných. Z nich 118 zomrelo a 2 466 sa doteraz uzdravilo.

Kvôli nepriaznivému vývoju epidemickej situácie dnes krízový štáb potvrdil návrat k niektorým preventívnym obmedzujúcim opatreniam, o ktorých sa verejnosť dozvedela už v piatok. Od pondelka budú povinné rúška v obchodoch - ako pre zamestnancov, tak pre zákazníkov. Rúška budú nutné aj pre obsluhujúci personál v pohostinských zariadeniach. V prostriedkoch hromadnej dopravy sú rúška nevyhnutné už niekoľko týždňov.

Okrem toho organizátori podujatí, ktorí predpokladajú účasť vyše stovky osôb, musia úrady informovať najneskôr 48 hodín vopred. Zároveň musia zaobstarať menný zoznam všetkých účastníkov, aby sa epidemiológom uľahčilo vyhľadávanie kontaktov v prípade výskytu nákazy.

​Pokiaľ ide o cudzincov z krajín mimo Európskej únie, pri príchode do Chorvátska musia ísť do karantény na dva týždne. Karanténa môže byť výnimočne aj kratšie, ale s povinným testovaním.

Denník Jutarnji list s odvolaním sa na registračné systémy napísal, že k dnešnému dňu sa v krajine prvýkrát od začiatku roka rekreuje viac ako pol milióna turistov, z ktorých 430-tisíc sú zahraniční návštevníci. Podľa turistickej kancelárie HTZ ich je najviac z Nemecka, Slovinska, Česka, Poľska, Rakúska, Slovenska a Maďarska.

Denník okrem iného dodal, že v období od 1. do 10. júla "bolo realizovaných takmer 600-tisíc príchodov", čo je 46 percent počtu za rovnaké obdobie minulého roka.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.