Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
10.08.2020, 16:52 Aktualizované dňa 10.08.2020 o 20:32

Libanonský premiér oznámil demisiu vlády, z výbuchu obvinil politické elity

Demisia vlády prichádza po ničivom výbuchu v bejrútskom prístave, po ktorom v krajine opätovne vypukli protivládne protesty.

Libanonský premiér Hassán Dijáb oznámil v pondelok demisiu celej svojej vlády v dôsledku protestov, ktoré nasledovali po minulotýždňovom ničivom výbuchu v bejrútskom prístave, píše agentúra AFP.

Dijáb pripísal zodpovednosť za mohutnú explóziu zo 4. augusta "skorumpovanej" vládnucej elite, ktorá v Libanone vládne už viac ako 30 rokov.

​"Dnes sme vypočuli ľudí a ich požiadavky, aby tí, ktorí sú za výbuch zodpovední, niesli následky," povedal Dijáb v televíznom prejave k národu. "Preto dnes oznamujem demisiu celej vlády," povedal.

O odstúpení vlády už predtým ako prvý informoval minister zdravotníctva Hamad Hasan.

Dijáb ďalej uviedol, že korupcia v Libanone je "väčšia než štát", v dôsledku čoho sa rozhodol urobiť "krok späť" a bojovať za zmenu spoločne s ľuďmi, píše agentúra AP.

Politici, ktorí krajinu spravovali v posledných desaťročiach, by sa podľa odstupujúceho premiéra mali "hanbiť, pretože k tejto katastrofe (výbuchu v Bejrúte) viedla ich korupcia, ktorá bola roky skrytá".

Dijáb sa úradu ujal len v januári tohto roku po tom, čo v októbri pod tlakom masových demonštrácií odstúpil jeho predchodca Saad Harírí, dodáva AP.

​Demisia vlády aj tento raz prichádza po rozsiahlych protestoch. Tie sa vyostrili po výbuchu v bejrútskom prístave, pri ktorom zahynulo najmenej 160 ľudí a približne 6000 utrpelo zranenia. Podľa prvotného vyšetrovania bol príčinou výbuchu požiar, ktorý odpálil skladisko explozívnych látok skladovaných v prístave od roku 2013.

Masové demonštrácie sa v Libanone konajú od minulého októbra. Protestujúci vládu obviňujú z korupcie, neschopnosti zlej finančnej situácie v krajine.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.