Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
14.08.2020, 13:10 Aktualizované dňa 14.08.2020 o 13:37

Cichanovská prelomila mlčanie: Situácia je kritická. S bolesťou sledujem, čo sa v našej krajine deje

Cichanovská tiež apelovala na ukončenie násilia, ktoré nasledovalo po oznámení Lukašenkovho víťazstva.

Cichanovská prelomila mlčanie: Situácia je kritická. S bolesťou sledujem, čo sa v našej krajine deje
Zdroj: TASR/AP

Predstaviteľka bieloruskej opozície Sviatlana Cichanovská na internete vyzvala svojich stúpencov, aby podpisovali žiadosti o prepočítanie hlasov v spochybňovaných prezidentských voľbách. Zároveň apelovala na úrady, aby pristúpili na dialóg.

V Bielorusku vypukli rozsiahle protesty po oznámení, že v nedeľných voľbách opäť zvíťazil dlhoročný prezident Alexandr Lukašenko, proti ktorému Cichanovuská kandidovala.

​Politička, ktorú úrady v pondelok pod zjavným nátlakom prinútili odísť z krajiny do susednej Litvy, vo videonahrávke zverejnenej na platforme YouTube apelovala na svojich prívržencov, aby podporili oficiálne preverenie pochybností, že výsledky volieb boli sfalšované.

Obrátila sa na starostov

Zároveň Cichanovská vyzvala na ukončenie násilia, ktoré nasledovalo po oznámení Lukašenkovho víťazstva, keď špeciálne policajné jednotky začali brutálne zasahovať proti demonštrantom. Tí v desiatkach miest vyjadrili nesúhlas s tým, aby sa Lukašenko držal pri moci.

Predstaviteľka bieloruskej opozície sa tiež obrátila na starostov miest so žiadosťou, aby počas nadchádzajúceho víkendu zorganizovali "pokojné masové zhromaždenia" svojich občanov.

"Situácia je kritická. S bolesťou sledujem, čo sa v našej krajine deje v posledných dňoch," uviedla politička. "Musíme zastaviť násilie v uliciach bieloruských miest," dodala a zdôraznila, že najcennejšou vecou je ľudský život. Vyzvala pritom úrady, aby pristúpili na dialóg.

"Nezostávajte stranou"

"Poďme spoločne zaštítiť našu voľbu. Podpíšte, že ste hlasovali za mňa, Sviatlanu Cichanovskú. Nezostávajte stranou, naše hlasy musia byť vypočuté," vyzvala svojich stúpencov na podpisovanie petície žiadajúcej prepočítanie hlasov, ktorej formulár v ruskom jazyku bol uverejnený na internete.

Politička svoju výzvu zverejnila po tom, čo bieloruské vedenie začalo s prepúšťaním niekoľkých tisíc zadržaných účastníkov protestov.

Ľudia opúšťajúci väzenia hovoria o krutom zaobchádzaní s nimi. Vo štvrtok zaznela z oficiálnych miest nezvyklé verejné ospravedlnenie za násilie v zjavnej snahe upokojiť protesty v celej krajine, ktoré znamenajú doteraz najväčší prejav nesúhlasu s Lukašenkovou 26 rokov trvajúcou vládou.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.