StoryEditor

V Minsku protestujú proti Lukašenkovi tisíce ľudí. Skandujú odíď a nesú fotky dobitých ľudí

15.08.2020, 15:12
Autor:
TASRTASR
​Ľudia kládli kvety na mieste, kde počas zrážok medzi protestujúcimi a policajtmi zahynul 34-ročný Alexander Tarajkovski.

Niekoľko tisíc ľudí sa zhromaždilo v sobotu v bieloruskej metropole Minsk po tom, čo opozícia vyzvala na ďalšie protesty proti spornému znovuzvoleniu prezidenta Alexandra Lukašenka vo voľbách. Informovala o tom tlačová agentúra AFP.

Neďaleko stanice metra Puškinskaja v Minsku sa vytvoril veľký dav, uviedol novinár agentúry AFP. Ľudia sa zišli na počesť protestujúceho, ktorý zahynul tento týždeň počas tvrdých zásahov polície proti demonštrantom.

​Ľudia kládli kvety na mieste, kde v pondelok 10. augusta počas zrážok medzi protestujúcimi a policajtmi zahynul 34-ročný obyvateľ Minska Alexander Tarajkovski. Zomrel deň po voľbách, v ktorých podľa ústrednej volebnej komisie oficiálne zvíťazil Lukašenko so ziskom 80 percent hlasov a druhá sa umiestnila hlavná opozičná kandidátka Sviatlana Cichanovská.

Mnohí ľudia v sobotu skandovali proti Lukašenkovi heslo "Odíď!" a niektorí niesli fotografie protestujúcich s vážnymi odreninami, modrinami a inými zraneniami. V predchádzajúcich dňoch sa totiž objavili informácie o tom, že zadržaných demonštrantov bili a mučili.

Iní ľudia niesli pútače s nápismi "Nie násiliu" a "Už žiadne mučenie".

Polícia počas násilných zásahov proti demonštrantom zatkla vyše 6700 ľudí a stovky zranila.

Potvrdili dve úmrtia

Predstavitelia Bieloruska potvrdili dve úmrtia počas nepokojov, vrátane Tarajkovského. Ten podľa ich slov zahynul, keď mu na proteste explodovalo v ruke výbušné zariadenia, ktoré chcel hodiť do policajtov. Priateľka obete Elena Germanová v sobotu pre tlačovú agentúru AP uviedla, že neverí oficiálnemu opisu smrti. Je si istá, že do Tarajkovského strelila polícia. Vyjadrila sa tak po jeho pohrebe. Uviedla tiež, že v piatok mohla ísť do márnice a vidieť priateľovo telo, pričom od jeho smrti ubehli už štyri dni.

"V oblasti hrudníka som videla stehy - zašitú dieru, ale bola tam aj čierna modrina; malá, ale všimli sme si ju. Jeho ruky a nohy boli úplne neporušené, bez jedinej modriny," uviedla Germanová. "Očividne ho trafili priamo do hrude," dodala s tým, že bude žiadať dôkladné vyšetrovanie jeho smrti a obrátila sa o pomoc na bieloruskú organizáciu pre ľudské práva.

Druhým mŕtvym na protestoch je muž, ktorý zomrel vo väzbe po zatknutí v juhovýchodnom meste Homeľ.

V sobotu sa konal aj Tarajkovského pohreb a na nedeľu je v centre Minska plánovaný "Pochod za slobodu". Bude sa konať po výzve hlavnej opozičnej predstaviteľky Cichanovskej, aby ľudia cez víkend išli na nové demonštrácie.

Prechodné obdobie

Prezidentskú kandidátku Cichanovskú pokladá bieloruská opozícia za zvolenú líderku krajiny na prechodné obdobie, vyhlásil v sobotu opozičný politik Valeryj Capkala, ktorého bieloruská ústredná volebná komisia nezaregistrovala ako prezidentského kandidáta.

"Lukašenko nebude vo vedení krajiny nasledujúcich šesť mesiacov, o tom nebudeme diskutovať. Prezidentkou v prechodnom období je Sviatlana Cichanovská, zákonne zvolená prezidentka Bieloruskej republiky," napísal Capkala na sociálnej sieti Telegram. Citovala ho aj ruská tlačová agentúra TASS.

Po piatkovom zverejnení oficiálnych výsledkov nedeľných prezidentských volieb v Bielorusku Cichanovskej volebný tím oznámil, že neuznáva Lukašenkovo víťazstvo. Cichanovská informovala, že zriaďuje koordinačný výbor, ktorý zaistí prechod moci.

Jej tím predtým oznámil, že podporuje usporiadanie nových volieb do šiestich mesiacov, pričom pozvaní budú pozorovatelia zo zahraničných organizácií.

01 - Modified: 2020-08-13 09:04:07 - Feat.: 0 - Title: Protesty v Bielorusku: Odíď, kým neuvrhneš národ do občianskej vojny, odkázala Lukašenkovi nobelistka 02 - Modified: 2020-08-13 19:19:05 - Feat.: 0 - Title: Kto nepodpísal, mal náhle ochorieť. Členovia komisie v Bielorusku potvrdili, že ich nútili sfalšovať výsledky 03 - Modified: 2020-08-14 14:06:43 - Feat.: 0 - Title: Som zatiaľ nažive a nie som v zahraničí, verejne uistil Bielorusov Lukašenko 04 - Modified: 2020-08-14 19:03:19 - Feat.: 0 - Title: Lukašenko žiada od polície, aby nebila tých demonštrantov, čo sú už na zemi
01 - Modified: 2023-03-25 22:16:25 - Feat.: - Title: Rusko rozmiestni v susednom Bielorusku taktické jadrové zbrane, oznámil Putin 02 - Modified: 2023-03-25 13:35:08 - Feat.: - Title: Poľsko je pripravené zaviesť ďalšie opatrenia voči Bielorusku ak bude pokračovať vo svojej politike 03 - Modified: 2023-03-24 13:57:21 - Feat.: - Title: Macron odsúdil násilie v uliciach, vláda však pri dôchodkovej reforme neustúpi 04 - Modified: 2023-03-23 18:12:03 - Feat.: - Title: OBSE bude vyšetrovať porušovanie ľudských práv v Bielorusku 05 - Modified: 2023-03-23 09:29:30 - Feat.: - Title: V Izraeli ľudia opäť demonštrujú proti vláde, na rade miest blokujú cesty
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
26. marec 2023 01:56