Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
19.08.2020, 11:05

V Minsku sa objavilo ruské vládne lietadlo, vozí vysokých predstaviteľov Putinovho režimu

Ruské lietadlo odletelo do Minska v čase, keď v Bielorusku už niekoľko dní prebiehajú masové protesty.

V Minsku sa objavilo ruské vládne lietadlo, vozí vysokých predstaviteľov Putinovho režimu
Zdroj: Reuters

Ruské vládne lietadlo Tu-214, ktoré sa používa na prepravu vysokých vládnych predstaviteľov vrátane vedúcich členov ruskej tajnej služby FSB, vykonalo v utorok krátky spiatočný let z Minska do Moskvy a späť.

Na moskovskom letisku následne pristálo v stredu v skorých ranných hodinách. S odvolaním sa na údaje z letových radarov o tom informovala agentúra Reuters.

​Ruské lietadlo odletelo do Minska v čase, keď v Bielorusku už niekoľko dní prebiehajú masové protesty v reakcii na prezidentské voľby z 9. augusta.

V nich úradujúci prezident Alexandr Lukašenko podľa oficiálnych výsledkov získal 80,1 percenta hlasov, zatiaľ čo jeho hlavná súperka Sviatlana Cichanovská 10,12.

Cichanovská i zvyšní kandidáti odmietli uznať výsledky týchto volieb, ktoré považujú za nespravodlivé.

Následné masové protesty vyústili do tvrdých zásahov bieloruských bezpečnostných síl voči demonštrantom. Zranenia utrpeli stovky policajtov a protestujúcich a viac ako 6000 osôb bolo zadržaných.

Ruský prezident Vladimir Putin v nedeľu počas telefonátu potvrdil bieloruskému lídrovi Lukašenkovi, že Moskva je pripravená poskytnúť Minsku pomoc pri "riešení problémov", a to na základe zmluvy o Zväzovom štáte Ruska a Bieloruska z roku 1997 i v rámci regionálnej bezpečnostnej a obrannej zmluvy.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.