Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
03.10.2020, 16:14

Z Náhorného Karabachu hlásia intenzívne boje. Zastavili sme rozsiahly útok, tvrdí Jerevan

Arménsko tvrdí, že zostrelilo tri nepriateľské lietadlá, Azerbajdžan túto informáciu nekomentoval.

Z Náhorného Karabachu hlásia intenzívne boje. Zastavili sme rozsiahly útok, tvrdí Jerevan
Zdroj: Reuters

Ťažkými bojmi dnes pokračoval už siedmy deň konfliktu medzi arménskymi a azerbajdžanskými silami o horskú enklávu Náhorný Karabach, ktorú ovládajú arménski separatisti. Tamojší vojaci podľa Jerevanu "zvládli zastaviť rozsiahly útok" azerbajdžanskej armády, píše agentúra AFP. O život však prišlo 51 ďalších karabašských vojakov.

​Podľa hovorkyne arménskeho ministerstva obrany sa "na celom fronte intenzívne bojuje". Bezpečnostným silám Jerevanu sa podarilo zostreliť tri lietadlá, dodala. Azerbajdžanský rezort obrany túto informáciu nekomentoval, arménske zložky však podľa neho ostreľovali oblasti obývané civilistami, vrátane mesta Terter.

Spor o Náhorný Karabach - enklávu v juhozápadnom Azerbajdžane s prevažne arménskym obyvateľstvom - trvá medzi Arménskom a Azerbajdžanom dlhú dobu. Ozbrojený konflikt vypukol v roku 1988 ešte počas existencie Sovietskeho zväzu a Náhorný Karabach sa s podporou Arménska odtrhol od Azerbajdžanu v krvavej vojne, ktorá si podľa odhadov vyžiadala 30-tisíc mŕtvych a ktorej výsledkom boli státisíce utečencov.

Súčasný konflikt na Kaukaze prepukol minulú nedeľu a zatiaľ si vyžiadal najmenej 242 obetí; väčšinu z nich tvoria vojaci Náhorného Karabachu, 14 arménski a 19 azerbajdžanskí civilisti. Baku neuvádza straty svojej armády v konflikte, len počty civilistov zabitých arménskym bombardovaním.

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan dnes vyjadril podporu "utláčaným" na Kaukaze, kde Ankara podporuje azerbajdžanské sily. "Stojíme za všetkými utláčanými od Sýrie, cez Líbyu a východné Stredomorie až po Kaukaz," uviedol prezident.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.