Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
22.10.2020, 18:22

Koronavírus v Česku: Dúfame, že zostanú prázdne, hovoria vojaci o lôžkach poľnej nemocnice

Na výstavisku v pražských Letňanoch práve vrcholia prípravy armádnej poľnej nemocnice s kapacitou 500 lôžok.

Je to trochu ako z nejakého apokalyptického hollywoodskeho kina. Stovky prázdnych lôžok starostlivo rozmiestnených do sektorov po šesťdesiatich čakajú na príval pacientov. Okolie strážia vojenskí policajti. Prítmie a zima.

"Nebojte sa, to je len teraz. Haly možno veľmi rýchlo v prípade aktivácie vyhriať," hovorí armádny zdravotník Karel Odložilík. Tu má funkciu hlavnej sestry.

​Na výstavisku v pražských Letňanoch práve vrcholia prípravy armádnej poľnej nemocnice s kapacitou 500 lôžok. Má slúžiť ako záložné zariadenie následnej starostlivosti pre pacientov s koronavírusom, keď budú nemocnice v českom hlavnom meste potrebovať uvoľniť lôžka pre akútne prípady s covidom.

Hotovo bude v nedeľu

"Presúvali by sme sem pacientov, ktorí sú už stabilizovaní v dobrom stave, aby sa sa nám uvoľnili miesta pre nových akútnych pacientov," konštatoval riaditeľ nemocnice Na Bulovke Jan Kvaček. Práve jeho nemocnica je vlastne prevádzkovateľom tejto záložnej nemocnice.

Zatiaľ je tu pripravených 300 nových lôžok, niektoré ešte len čerstvo vybalené, iné už aj s obliečkami. Zvyšné lôžka majú doraziť dnes a v ďalších dňoch. "V nedeľu 25. októbra o 16.00 bude všetko pripravené," hlási šéf armádnych zdravotníkov generál Zoltán Bubeník.

Pre človeka zvonka je atmosféra vnútri tak trochu zvláštna. Žiadni pacienti a všetci okolo si želajú, aby tu ani žiadni neboli. Nejde o starostlivosť, tá je v prípade armádnych zdravotníkov špičková.

Vybavenie tiež. Od operačných sál, cez špecializované laboratóriá až po röntgeny a CT pracovisko. Vojaci, ktorí poľnú nemocnicu v útrobách výstavných hál budujú, sa pohybujú úplne isto a účelne. Žiadny chaos, presne dané úlohy a postup.

"Je to impresívne a zároveň ľudia vidia v tejto práci zmysel a chcú splniť úlohu, ktorú nám dali," dodal Bubeník.

Stanové mestečko vnútri haly

Jedna z hál slúži ako zázemie pre vojenských zdravotníkov, ktorí sa majú v prípade aktivácie o pacientov starať. Spať budú v nafukovacích stanoch. Celkom 120 miest pre personál. Stanové mestečko vnútri haly. Rovnako ako nemocničné postele v ďalších halách zostáva zatiaľ prázdne.

"Dúfame, že k tomu nedôjde," verí rovnako ako vojaci riaditeľ Kvaček. Kapacita 500 lôžok je podľa neho naozaj veľká a vypočítava aktuálnu situáciu Na Bulovke.

Tam je k dnešnému dňu podľa jeho slov hospitalizovaných 79 pacientov s covidom. Nemocnica je pripravená lôžka navýšiť až na 200, z toho 41 ventilovaných. "K naplneniu je teda pomerne ďaleko," dodal.

Podmienky v Letňanoch považuje síce za poľné, ale úplne vyhovujúce a účelné. "Hygiena, vybavenie, špičková technika a kvalitní zdravotníci. Len tu bohužiaľ nie je ten komfort ako na dvojlôžkovej izbe v kamennej nemocnici," povedal.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.