Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
27.10.2020, 13:42

Azerbajdžan dobyl dôležité mesto Náhorného Karabachu

Ministerstvo obrany neuznávanej karabašskej republiky dnes ohlásilo miestne strety na niekoľkých úsekoch frontu.

Arménsko pripustilo stiahnutie jednotiek Náhorného Karabachu, ovládaného arménskymi separatistami, zo strategicky položeného mesta pri hraniciach s Iránom. Oblasť tak vojensky ovládol Azerbajdžan, oznámila dnes agentúra Reuters s pripomienkou, že ani nové prímerie, sprostredkované Spojenými štátmi, neukončilo už mesiac pokračujúce boje o horskú enklávu.

Hovorca arménskeho ministerstva obrany Arcrun Ovannisjan na tlačovej konferencii uviedol, že etnické arménske sily ustúpili z mesta Kubatly (azerbajdžansky Qubadli), "aby sa vyhli zbytočným stratám". Situácia podľa neho nie je "kritická". Azerbajdžanské médiá jasajú nad oslobodením oblasti, ktorú 27 rokov "okupovali Arméni".

​Azerbajdžanské vojenské úspechy na bojisku by podľa Reuters mohli skomplikovať diplomatické urovnanie konfliktu. Baku spolu s Ankarou odmietajú akékoľvek navrhované riešenie, ktoré by umožnilo Arménom zachovať si kontrolu nad Karabachom. Arménsko sa naopak odmieta stiahnuť z územia, ktoré považuje za súčasť svojej historickej vlasti a kde tamojší krajania potrebujú ochranu.

Ministerstvo obrany neuznávanej karabašskej republiky dnes ohlásilo miestne strety na niekoľkých úsekoch frontu. Podľa azerbajdžanského ministerstva obrany ostreľovanie pokračovalo v troch okresoch.

Manželka arménskeho premiéra Nikolu Pašinjana dnes podľa agentúry Interfax ohlásila, že spolu s ďalšími dobrovoľníčkami podstúpi výcvik, aby mohla na fronte brániť vlasť. Už skôr sa ako dobrovoľník na front prihlásil premiérov syn.

Spor o Náhorný Karabach - enklávu v juhozápadnom Azerbajdžane s prevažne arménskym obyvateľstvom - trvá už desiatky rokov. Azerbajdžan, spojenec Turecka, sa od 27. septembra snaží Náhorný Karabach znovu dobyť. Boje sú najkrvavejšie za viac ako 25 rokov a panujú obavy zo zatiahnutia Turecka a Ruska do konfliktu. Podľa ruského prezidenta Vladimira Putina si konflikt vyžiadal už skoro 5-tisíc mŕtvych.

Spor vypukol ešte za éry Sovietskeho zväzu v roku 1988. Náhorný Karabach sa s podporou Arménska odtrhol od Azerbajdžanu v krvavej vojne, ktorá si podľa odhadov vyžiadala na 30-tisíc mŕtvych a ktorej výsledkom boli státisíce utečencov. V súčasnej dobe sa Náhorný Karabach a priľahlý Lačinský koridor nachádzajú pod vojenskou kontrolou Arménska. Azerbajdžan považuje toto územie za okupované.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.