Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
02.12.2020, 19:41

Trump to nevzdáva. Médiá hovoria o jeho kandidatúre v budúcich voľbách

Podľa niektorých analýz by Trump v novom volebnom cykle bol favoritom na zisk nominácie Republikánskej strany.

Trump to nevzdáva. Médiá hovoria o jeho kandidatúre v budúcich voľbách
Zdroj: Reuters

Do inaugurácie nového amerického prezidenta zostáva ešte sedem týždňov, už teraz však nie je núdza o špekulácie týkajúce sa budúcich volieb hlavy štátu v USA.

Pozornosť sa pritom upiera predovšetkým na odchádzajúceho šéfa Bieleho domu Donalda Trumpa, ktorý by sa v roku 2024 mohol snažiť získať druhý mandát. Ohlásenie kandidatúry by podľa najnovších správ mohlo prísť už v januári.

Trump sa zatiaľ k budúcemu volebnému cyklu jasne nevyjadril. Ak by už teraz kandidatúru potvrdil, uznal by tým, že ho 20. januára vo funkcii vystrieda bývalý viceprezident Joe Biden, ktorý podľa čiastočne potvrdených výsledkov vyhral tohtoročné voľby so ziskom 306 voliteľských hlasov z celkových 538.

Stále odmieta prehru 

Trump aj skoro mesiac po konci hlasovania však porážku odmieta a pokračuje v snahe zmeniť výsledky súdnou cestou.

Jeho kroky v zákulisí však naznačujú, že si je dobre vedomý toho, že Biely dom po štyroch rokoch bude musieť opustiť. Spravodajský server Axios už 9. novembra priniesol správu, že prezident údajne so svojimi poradcami preberal plány ohľadom roka 2024.

Dnes rovnaký web s odvolaním sa na nemenované zdroje uviedol, že oznámenie ďalšej kandidatúry je pravdepodobné a že by mohlo prísť ešte pred koncom Trumpovho funkčného obdobia.

Podľa informácií televízie NBC News prezident zvažuje možnosť, že by kampaň začal priamo v deň Bidenovej inaugurácie a že by sa nezúčastnil ceremoniálu, pri ktorom jeho nástupca zloží prezidentskú prísahu.

Ďalší signál poskytla uniknutá nahrávka z utorkového vianočného večierku v Bielom dome. Na nej Trump naznačuje, že keď sa mu teraz nepodarí udržať pri moci, pokúsi sa v ďalších rokoch o návrat do čela Spojených štátov. "Boli to skvelé štyri roky. Snažíme sa urobiť ďalšie štyri roky. V opačnom prípade sa uvidíme za štyri roky," citovala jeho slová médiá.

Trump ako favorit 

Podľa niektorých analýz by Trump v novom volebnom cykle bol favoritom na zisk nominácie Republikánskej strany. Aj po odchode z Bieleho domu v nej zrejme zostane najsilnejším hráčom a pre svoje prípadné budúce politické aktivity už nazhromaždil nemalý rozpočet.

Jeho štáb od volieb burcuje priaznivcov správami o údajnom volebnom sprisahaní a na príspevkoch za necelý mesiac vybral zhruba 170 miliónov dolárov, z ktorých väčšina putuje na účet novozriadenej organizácie pre financovanie kampaní.

Podľa Axios sa však niektorí ľudia, ktorí sú s prezidentom pravidelne v spojení, domnievajú, že Trump síce kandidatúru oznámi, ale nakoniec od plánu ustúpi. Ako ďalší potenciálni uchádzači o republikánsku prezidentskú nomináciu v roku 2024 sú spomínaní okrem iného súčasný viceprezident Mike Pence, končiaci šéf americkej diplomacie Mike Pompeo, niekdajšia veľvyslankyňa USA pri OSN Nikki Haleyová alebo senátor za štát Arkansas Tom Cotton.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.