Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
18.12.2020, 21:04

Švédsko otáča svoj postoj. Prvýkrát ľuďom odporučí nosenie rúšok

​Vláda doteraz v súvislosti s bojom proti šíreniu nákazy koronavírusu nepresadzovala nosenie rúšok.

Švédsko otáča svoj postoj. Prvýkrát ľuďom odporučí nosenie rúšok
Zdroj: Reuters

Švédska vláda zmenila svoj prístup a vôbec prvýkrát od vypuknutia pandémie nového koronavírusu odporučila svojim občanom nosiť ochranné rúška v prostriedkoch hromadnej dopravy počas dopravnej špičky.

Oznámil to v piatok švédsky premiér Stefan Löfven s odvolaním sa na odporúčania tamojšieho úradu verejného zdravia, píše agentúra AFP.

Do švédskych štatistík dnes pribudlo 9 654 nových prípadov nákazy koronavírusom, čo je doteraz najviac. Prekonaný tak bol rekordný nárast zo štvrtka, kedy do štatistík pribudlo 8 881 prípadov, vyplýva zo štatistík švédskeho zdravotného úradu.

​Vláda doteraz v súvislosti s bojom proti šíreniu nákazy koronavírusu nepresadzovala nosenie rúšok - s výnimkou návštevy zdravotných zariadení.

Nosenie rúšok na ulici spochybňujú

Šéf švédskeho úradu verejného zdravia Johan Carlson v piatok povedal, že účinnejším opatrením je dodržiavanie dostatočného odstupu. Nosenie rúšok v hromadnej doprave podľa neho nebude rozhodujúcim faktorom pre spomalenie šírenia nákazy, no môže mať pozitívny efekt.

Dodal tiež, že nosenie rúšok na ulici sa nezdá byť vysoko účinným opatrením.

Premiér Löfven zároveň v piatok na tlačovej konferencii oznámil viacero nových epidemiologických opatrení. Vláda postupne obmedzí počet návštevníkov v obchodoch, nákupných či fitnes centrách. Ak však tieto nariadenia nepomôžu znížiť počet nových prípadov nákazy, bude Švédsko musieť pristúpiť k zatvoreniu podnikov a prevádzok, dodal premiér, ktorého citoval portál The Local.

​Švédsko podľa jeho slov od 24. decembra zakáže tiež predaj alkoholických nápojov po 20.00 h. V súčasnosti zákaz platí na predaj po 22.00 h. V reštauráciách bude môcť za jedným stolom v sedieť maximálne štvorčlenná skupina.

Pre žiakov vyšších ročníkov stredných škôl viac rokov bude naďalej prebiehať vyučovanie len vo virtuálnej podobe, a to prinajmenšom do 24. januára.

Pod paľbou kritiky

Švédske úrady sú terčom kritiky kvôli tomu, že nedokázali pred infekciou ochrániť najmä najzraniteľnejších občanov v domovoch seniorov. Za zlyhanie to označil aj kráľ Carl XVI. Gustav.

​Švédsko má síce najväčší počet úmrtí súvisiacich s covidom-19 v pomere k počtu obyvateľov zo severských štátov, ale z porovnania s hociktorými ďalšími európskymi krajinami nevychádza najhoršie. Napríklad porovnateľne ľudnaté Česko k dnešku eviduje už 610 006 prípadov nákazy koronavírusom a 10 163 úmrtí pacientov s chorobou covid-19.

Švédsko sa pritom vo svojej stratégii boja proti chorobe covid-19 až doteraz vyhýbalo nariaďovaniu rúšok a uzáver a jeho stratégia je vo svete vnímaná ako značne neortodoxná.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.