Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
20.12.2020, 20:48

Vakcíny sú účinné aj proti novému kmeňu koronavírusu, tvrdia experti z Únie

Britská vláda už v pondelok oznámila, že nový rýchly nárast počtu nakazených môže súvisieť aj s novým variantom koronavírusu.

Vakcíny sú účinné aj proti novému kmeňu koronavírusu, tvrdia experti z Únie
Zdroj: Reuters

Experti z Európskej únie sa domnievajú, že existujúce vakcíny proti koronavírusu sú účinné aj proti novému, rýchlo sa šíriacemu kmeňu, ktorý zistili v Británii. Podľa agentúry AFP to uviedol v nedeľu nemecký minister zdravotníctva Jens Spahn.

"Podľa všetkého, čo doposiaľ vieme," nový kmeň "nemá žiadny vplyv na vakcíny", ktoré zostávajú "rovnako účinné", povedal Spahn s odvolaním sa na "rozhovory medzi odborníkmi z európskych úradov".

​Britský premiér Boris Johnson v rámci úsilia dostať pod kontrolu šírenie zrejme ešte nákazlivejšieho variantu koronavírusu v sobotu vyhlásil, že obyvatelia Londýna a juhovýchodnej časti Anglicka musia od nedele minimálne do 30. decembra "zostať doma".

Johnsonova vláda už v pondelok oznámila, že nový rýchly nárast počtu nakazených môže súvisieť aj s novým variantom koronavírusu.

Podľa Johnsona je nový kmeň koronavírusu prenosnejší o približne 70 percent. Podľa odborníkov však nič nenasvedčuje tomu, že by nový variant vírusu spôsoboval väčšie zdravotné ťažkosti než predchádzajúce, alebo že by bol rezistentný na novovyvinuté vakcíny.

Koronavírus a Covid - 19

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.